Najnowsze odczyty temperatury wody w polskich zbiornikach na Twitterze podał IMGW. Dane dotyczą 49 konkretnych miejsc – jezior i plaż nad Bałtykiem.

Reklama

Temperatura wody w jeziorach. W których jest najcieplej?

Jak skomentował Instytut: "Temperatura wody w jeziorach zachęca już do kąpieli". W których zbiornikach jest najcieplej? Ponad 22 stopnie ma woda w jeziorach:

  • Jeziorak
  • Bachotek
  • Rospuda Filipowska.

Kąpiel można rozważyć także w jeziorach, gdzie woda przekracza 20 stopni Celsjusza. To jeziora: Komrze, Ostrowite, Sławianowskie, Bytyń Wielki, Charzykowskie, Morzycko, Niesłysz, Sławskie, Gopło oraz Studzienicze.

Duże różnice w temperaturze wody w Bałtyku

O ile w jeziorach temperatura wody raczej nastraja do kąpieli, o tyle w Morzu Bałtyckim jest już różnie.

"A jak wygląda to na plażach nad Bałtykiem? W Świnoujściu już 18°C, w Zalewie Wiślanym 20°, w Pucku 19°, ale w Kołobrzegu oraz w Ustce zjawisko upwellingu i temperatury nie nadają się nawet na moczenie nóg, tylko 11°C" – podaje IMGW.

Zjawisko upwellingu psuje ochotę na kąpiel w morzu

Czym jest upwelling, o którym wspomina Instytut? To zjawisko podnoszenia się zimnych wód głębinowych na powierzchnię. Przy plażach powodowany jest on wiatrami wiejącymi wzdłuż brzegu, które odpychają wody powierzchniowe. Na ich miejsce pojawiają się wody głębinowe.

Instytut nie podaje na razie, jak długo taka sytuacja może potrwać. Dlatego należy się liczyć z tym, że mimo coraz cieplejszych dni nad Bałtykiem nadal będą miejsca, w których kąpiel okaże się nie lada wyzwaniem.