Dziennik Gazeta Prawana logo

Biznes i zarządzanie - nowy przedmiot w szkole. Zastąpi podstawy przedsiębiorczości

7 lipca 2023, 06:27
[aktualizacja 21 listopada 2023, 14:59]
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Laptopy, uczniowie, szkoła
Nowy przedmiot w szkole od września. Minister Czarnek wprowadza nowość - Biznes i Zarządzanie/shutterstock
Po wakacjach przedmiot o nazwie podstawy przedsiębiorczości w szkołach ponadpodstawowych i zawodowych zniknie z planu lekcji. Czego zamiast niego będą się uczyć młodzi ludzie i czy nowy przedmiot będzie można zdawać na maturze? Sprawdzamy!

Podstawy przedsiębiorczości znikają ze szkół. Stary przedmiot zastąpi Biznes i Zarządzanie (BiZ), który według zapowiedzi resortu edukacji i nauki ma pomóc uczniom w nabyciu nowych kompetencji oraz rozwijaniu zdolności liderskich. BiZ zostanie wprowadzony już od 1 września 2023 roku do szkoły branżowej I stopnia, a także do liceum oraz technikum. 

Nowy przedmiot w szkole: Biznes i Zarządzanie zamiast podstaw przedsiębiorczości 

Wprowadzenie nowego przedmiotu ma być krokiem do nowoczesnego i praktycznego nauczania, o czym przekonywał Przemysław Czarnek – szef ministerstwa edukacji i nauki – podczas ubiegłorocznego spotkania w Szkole Głównej Handlowej, w trakcie którego obyła się prezentacja raportu „Biznes i Zarządzanie – reforma podstaw przedsiębiorczości”. 

Minister Czarnek już wtedy zapowiedział, że BiZ będzie oparty na wiedzy specjalistów, a także na doświadczeniu przedsiębiorców i nowoczesnych rozwiązaniach z międzynarodowych rynków. 

Case study podczas zajęć z BiZ-u

Nowością w nauczaniu będzie wprowadzenie metody case study. Ma ona pozwolić uczniom w trakcje zajęć analizować różne przypadki biznesowe i wyciągać z nich wnioski. Przedmiot ma mocno opierać się na praktycznych umiejętnościach. Z zapowiedzi podstawy programowej wynika też, że nowy przedmiot będzie bardziej skłaniał się ku finansom osobistym. W przypadku podstaw przedsiębiorczości uczniowie uczyli się więcej zagadnień makroekonomicznych. 

Nowy przedmiot na maturze? Już za cztery lata

Nowy przedmiot, który od września pojawi się w planach lekcji uczniów szkół ponadpodstawowych, będzie można zdawać na maturze w 2027 roku. BiZ ma być realizowany na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Nowy projekt zakłada, że młodzież będzie się uczyć biznesu i zarządzania w klasach I i II, a nie II i III – tak, jak to miało miejsce w przypadku podstaw przedsiębiorczości. W przypadku poziomu podstawowego przewidziane są dwie godziny lekcyjne.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło dziennik.pl
Zapisz się na newsletter
Świadczenia, emerytury, podatki, zmiany przepisów, newsy gospodarcze... To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik Radzi. Chcesz się dowiedzieć, kto może przejść na wcześniejszą emeryturę? A może jakie ulgi można odliczyć od podatku? Kto może otrzymać środki w ramach renty wdowiej? Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj