Trasa ma połączyć istniejący już 254-kilometrowy fragment A2 Stryków - Nowy Tomyśl z przejściem granicznym w Świecku. Pierwsi kierowcy przejadą nią najpóźniej 1 stycznia 2012. Podróż nowym odcinkiem będzie kosztować nie więcej niż 22 zł, co znaczy, że za przejechanie od Świecka przez Nowy Tomyśl do Strykowa (gdzie zaczyna się A2) kierowca zapłaci 55 zł.

Reklama

>>>Budowa autostrad idzie jak po grudzie

Budowa pochłonie 1,6 mld euro. To, że autostrada będzie wykonana w całości z betonu, budzi wśród ekspertów duże kontrowersje. "Asfaltowa autostrada wymaga generalnego remontu co 15 lat. Betonowa co 30. Jednak o ile przy asfalcie wystarczy zmienić nawierzchnię, to przy betonie trzeba zerwać wszystko do ziemi. To kosztuje tyle co wybudowanie nowej" - mówi prof. Wojciech Suchorzewski z Politechniki Warszawskiej.

p

Marcin Zieliński: Skąd pomysł na budowę autostrady z betonu?
Cezary Grabarczyk*: Z powodu kolein i kosztów. Po wybudowaniu wcześniejszych odcinków autostrady A2 wykryliśmy wady: powstające koleiny. Dlatego w trakcie negocjacji postanowiliśmy zmienić technologię jej wykonania. Na betonie koleiny nie powinny się tworzyć. Dlatego po zsumowaniu wszystkich kosztów to rozwiązanie powinno być bardziej opłacalne.

Jaka jest gwarancja, że wykonawca zdąży do końca 2011 roku? Do tej pory firmy budowlane nawalały z terminami.
Proszę mi wierzyć, strona publiczna jest bardzo dobrze zabezpieczona. Wykonawcy po prostu nie będzie się opłacało spóźnić. Zapłaci wtedy bardzo wysokie kary finansowe. Jak duże, nie mogę powiedzieć, bo jest to tajemnicą kontraktu.

Biorąc pod uwagę zarobki Polaków, koszt przejechania jednego kilometra autostradą jest najwyższy w Europie...
To efekt błędów moich poprzedników. Spółkom zarządzającym autostradami pozostawiono wolną rękę w kształtowaniu cen za przejazd. Zmieniliśmy to. Obecnie koszt przejechania kilometra na nowo oddanych autostradach nie powinien być wyższy niż 20 gr dla samochodu osobowego, dla ciężarowego 46 gr.

Kiedy przejedziemy kompletną autostradą A2 ze wschodu na zachód?
Do maja 2012 roku będzie oddany 92-kilometrowy fragment od Strykowa do węzła Konotopa. Na odcinek od Warszawy do wschodniej granicy przygotowujemy przetargi.

*Cezary Grabarczyk – minister infrastruktury