W latach 70. XX wieku imię Grażyna było niezwykle popularne. Rodzice chętnie je nadawali swoim córkom. Dzisiaj z dumą noszą je już dorosłe kobiety. Szacuje się, że może to być nawet 230 tys. osób. Według statystyk GUS to wyjątkowe imię, które wymyślił wielki wieszcz, zostało nadane zaledwie 7 dziewczynkom, które przyszły na świat w 2022 roku. Od początku 2023 roku jeszcze nikt go nie nadał swojej małej księżniczce.

Reklama

Grażyna – pochodzenie i znaczenie imienia

Imię Grażyna, a dokładniej jego polską wersję, wymyślił Adam Mickiewicz. To właśnie tak słynny wieszcz nazwał bohaterkę jednego ze swoich poematów. Pochodzi ono od litewskiego słowa graži, które oznacza "piękna". Według imiennika kobiety, które noszą to wyjątkowe imię, są niezwykle zaradne i gospodarne. Planowanie zadań przychodzi im z łatwością i potrafią je realizować zawsze na czas.

Grażyna jest osobą sumienną i odpowiedzialną. Doskonale odnajduje się w towarzystwie. Można jej zawierzyć największe sekrety, ponieważ potrafi dotrzymać tajemnicy. Osoby o tym imieniu są bezkonfliktowe. Gdy się zakochają, są w stanie wiele poświęcić dla drugiej połówki. To idealne kandydatki na żonę i matkę.

Reklama

Znane osoby o imieniu Grażyna

Spośród znanych Polek, które noszą to imię, można wymienić np.:

  • Grażynę Szapołowską – aktorkę,
  • Grażynę Plebanek – pisarkę i autorkę sztuk teatralnych,
  • Grażynę Wolszczak – aktorkę,
  • Grażynę Hase – projektantkę mody,
  • Grażynę Torbicką – dziennikarkę i prezenterkę,
  • Grażynę Orlińską – poetkę, scenarzystkę i jurorkę festiwali muzycznych.

Grażyna może obchodzić swoje imieniny 1 kwietnia, 26 lipca lub 9 września.

Atrybuty imienia: piękna, odpowiedzialna, sumienna, zaradna, godna zaufania, bezkonfliktowa, rodzinna, gospodarna.