Szef MSWiA decyzję w sprawie przywrócenia tymczasowej kontroli na granicy ze Słowacją ogłosił na konferencji w siedzibie resortu. Podkreślił, że względem minionego roku nielegalna migracja i liczba ujawnionych migrantów na terenie Słowacji wzrosła niemal o tysiąc procent.

Reklama

Dodał, że część cudzoziemców przez Polskę trafia do Niemiec i innych państw Unii Europejskiej. Tylko w ciągu dwóch tygodni ujawniliśmy i zatrzymaliśmy 551 nielegalnych migrantów - wyjaśnił.

"Kontrola zostanie wprowadzona o północy"

Rząd podjął decyzję o wznowieniu tymczasowej kontroli granicznej na granicy ze Słowacją. Kontrola zostanie wprowadzona o północy - poinformował minister. Dodał, że zgodnie z procedurą zostanie wprowadzona najpierw na 10 dni, ale jest wysoce prawdopodobne, że będzie przedłużana.

Kamiński zaznaczył, że poinformowane zostało o tym MSW Słowacji, Niemiec, Austrii i Czech, a także Komisja Europejska zgodnie z kodeksem Schengen.

"Polska jest państwem odpowiedzialnym"

Reklama

Poinformował, że w poniedziałek po południu odbył rozmowę z ministrem spraw wewnętrznych Czech, Vitem Rakusanem. Zadeklarował, że najprawdopodobniej dziś, być może w najbliższych godzinach, również władze czeskie podejmą analogiczne decyzje, o przywróceniu tymczasowej kontroli granicznej na granicy ze Słowacją. Nasze działania muszą być skuteczne i szlak bałkański, którego jedna z odnóg wiedzie przez Polskę, w kierunku Europy Zachodniej, zostanie skutecznie zablokowana - zaznaczył.

Ocenił, że Polska musiała podjąć takie działania, bo jest państwem odpowiedzialnym. Jeżeli chodzi o naszą granicę wschodnią te działania na granicy z Białorusią podejmujemy w sposób bardzo skuteczny. To jest też również granica zewnętrzna UE. Oczekujemy, że ten problem, problem szlaku bałkańskiego, który jest problemem całego regionu, całej Unii Europejskiej, będzie kompleksowo rozwiązany i do naszych działań będą włączały się inne państwa - mówił Kamiński.

Kontrola potrwa maksymalnie 2 miesiące

Kontrola graniczna zostanie przywrócona na podstawie art. 28 ust.1 kodeksu granicznego Schengen, który mówi, że w trybie pilnym można przywrócić tę kontrolę. Ta kontrola w pierwszym okresie zostanie przywrócona na 10 dni. Można ją będzie odnawiać na kolejne okresy, nie dłuższe niż 20-dniowe. Z tym, że całkowity okres, w myśl tego artykułu, przywrócenia kontroli granicznej będzie wynosił maksymalnie 2 miesiące - wyjaśnił komendant główny SG gen. dyw. SG Tomasz Praga.

Zaznaczył, że decyzję o wprowadzeniu tymczasowej kontroli granicznej podejmuje minister spraw wewnętrznych i administracji na podstawie art. 17a ustawy o granicy państwowej. "an minister wydaje odpowiednie rozporządzenie, które w swoim załączniku określa przejścia graniczne, w których będzie można legalnie przekroczyć granicę państwową, rodzaj takiego przejścia, jak również czas jego otwarcia i zasięg terytorialny - dodał.

Będzie 11 przejść granicznych

Zgodnie z założeniami zostanie uruchomionych na odcinku granicy ze Słowacją w sumie 11 przejść, z czego 8 to będą przejścia drogowe, a 3 kolejowe - przekazał.

W województwie podkarpackim będzie to Barwinek, Radoszyce, Łupków (przejście kolejowe), woj. małopolskie: Muszyna (kolejowe), Muszynka, Piwniczna Zdrój, Chyżne i woj. śląskie: Zwardoń, Zwardoń Skalite (kolejowe) i Korbielów. Oprócz tych miejsc uruchomimy 11 miejsc, gdzie będzie można przekroczyć granicę pieszo - dodał Praga