Brejza w pokonanym polu pozostawił lidera listy KO Pawła Olszewskiego - 35 tys. 289 głosów oraz wicelidera listy PiS posła od dwóch kadencji ministra-członka Rady Ministrów Łukasza Schreibera - 44 tys. 413 głosów. Trzeci najlepszy wynik w okręgu uzyskał lider listy PiS kandydujący po raz pierwszy do Sejmu szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot 20 tys. 2014 głosów.

Reklama

Najdłuższy staż w roli posła spośród wybranych kandydatów ma Olszewski, który zasiada w Sejmie od 2005 r. Brejza był już posłem w latach 2007-19, a w ostatniej kadencji - senatorem.

W Sejmie po raz czwarty zasiądą Piotr Król i Bartosz Kownacki (obaj PiS), po raz trzeci - Łukasz Schreiber (PiS), Iwona Kozłowska (KO) i Krzysztof Gawkowski (Nowa Lewica), a w roli posłów zadebiutują Włodzisław Giziński i Iwona Karolewska (oboje KO), Norbert Pietrykowski i Agnieszka Kłopotek (Trzecia Droga).

Pietrykowski, który jest współwłaścicielem sieci laboratoriów diagnostyki medycznej, w kampanii wyborczej deklarował, że wynagrodzenie poselskie przeznaczy na stowarzyszenia wspierające osoby w kryzysie psychicznym.

Reklama

Do Sejmu nie dostali się posłowie: Magdalena Łośko (KO), Ewa Kozanecka (PiS), Jan Szopiński (Nowa Lewica), Dariusz Kurzawa (Trzecia Droga). Mandatu nie zdobył również startujący z dziewiątego miejsca na liście PiS podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jarosław Wenderlich. (PAP)

autor: Jerzy Rausz