Pogoda na dziś

Dziś za oknami szaro i ponuro, ale jak na końcówkę października nie będzie zimno. Temperatura od 8-9 stopni Celsjusza na północy do nawet 15 stopni na południu kraju. Przeważnie pochmurnie z opadami, najwięcej deszczu spadnie na wschodzie, natomiast na zachodzie opady będą ustępować. Wiatr słaby i umiarkowany, ale nad morzem i w górach w porywach do 60-70km/h.

Rekordowy październik

Reklama

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej anomalia temperatury w październiku wyniosła nawet 3,5 stopnia powyżej 30-letniej normy.

Reklama

Październik w tym roku jest cieplejszy średnio w całym kraju o 1,8 stopnia Celsjusza od trzydziestoletniej normy. Najwyższe temperatury zanotowano w tym miesiącu w Bielsku-Białej, anomalia wyniosła aż 3,5 stopnia, najmniejszy wzrost temperatury był natomiast w Mławie, ale i tak było tam cieplej o 1,7 stopnia niż zazwyczaj w październiku.

Patrząc na poszczególne części kraju - najcieplej było na południu Polski. Tam anomalia temperatur osiągała najwyższe wartości, maksymalnie wyniosła 3 stopnie Celsjusza. Najniższe wzrosty temperatur odnotowano na północy kraju, na północnym wchodzie było o 1,1 stopnia cieplej niż zazwyczaj.

Reklama

Prognoza na najbliższe dni

Najbliższe dni, do końca października także będą powyżej normy temperaturowej. W czwartek od 6-7 stopni na północnym wschodzie, 10-11 w centralnej części kraju, do 13-14 stopni w pasie południowym.

W piątek nieco chłodniej, na Suwalszczyźnie mogą być zaledwie 2 stopnie, w przeważającej części północno wschodniej Polski 5-6 stopni Celsjusza. W centrum i na południu 11-12 stopni. W sobotę od 3 stopni na krańcu północno wschodnim, 6-10 stopni nad morzem, 11-13 stopni na zachodzie i w centralnej części kraju, do 14 stopni na południu.

W ostatnie trzy dni października, od niedzieli do wtorku, zgodnie z prognozą Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW powinno zrobić się jeszcze cieplej. W niedzielę od 8-9 stopni na północnym wschodzie do 15-16 stopni na południu. W poniedziałek od 10 do nawet 19 stopni. We wtorek od 12 do 16 stopni Celsjusza.

Prognoza pogody na początek listopada i Wszystkich Świętych

Prognoza numeryczna IMGW na 1 i 2 listopada mówi o niewielkim spadku temperatury względem ostatnich dni października. We Wszystkich Świętych maksymalnatemperatura od 10 stopni Celsjusza na północy do 12 stopni na południu. Zachmurzenie ma być umiarkowane i duże. Możemy się spodziewać opadów deszczu, zwłaszcza w centralnej i wschodniej połowie kraju. Na szczęście nie powinien dokuczać nam wiatr, będzie słaby i umiarkowany.

W czwartek 2 listopada temperatura od 8 do 13 stopni. W piątek 3 listopada od 9 do 14 stopni Celsjusza.