Zbliża się Halloween, święto z amerykańską tradycją, które jest obchodzone w przeddzień Wszystkich Świętych, jako tzw. święto duchów. Zwyczaj ten znajduje swoich naśladowców także i w Polsce. Młodzi ludzie przebierają się za wiedźmy, duchy, demony, po czym odwiedzają mieszkańców swojej okolicy, aby pod hasłem "cukierek albo psikus" otrzymać od nich słodycze. Nie wszyscy aprobują amerykański zwyczaj i trzeba to uszanować – przypomniał we wtorek policjant.

Reklama

Zaznaczył jednocześnie, że młodzi ludzie nie zawsze zdają sobie sprawę, co oznacza "psikus". Jak wskazał, w poprzednich latach zdarzały się zawiadomienia dotyczące m.in. dewastacji elewacji budynków mieszkalnych, których właściciele nie chcieli uczestniczyć w „zabawie”.

Zdarzało się że właściciele domów, obrzuconych jajkami, wyceniali naprawę elewacji na kilka tysięcy złotych – zaznaczył policjant.

Zieliński podkreślił, że policja przestrzega i informuje, że kto cudzą rzecz niszczy, uszkadza lub czyni niezdatną do użytku, podlega karze do 5 lat pozbawienia wolności oraz obowiązkowi naprawienia szkody.

W przypadku osób nieletnich, kosztem naprawy zostaną obciążeni rodzice lub opiekunowie prawni, a o dalszym losie nieletnich wandali będzie decydował sąd – wskazał policjant.

autor: Anna Jowsa