11 listopada. Czy to święto kościelne?

Otóż nie. Dzień 11 listopada jest świętem państwowym, nie kościelnym. W związku z tym, wierzący i praktykujący katolicy nie są tego dnia zobowiązani do uczestnictwa we mszy. Wyjątkiem byłaby sytuacja, gdyby 11 listopada wypadał w kalendarzu w niedzielę.

Warto jednak zaznaczyć, że w dniu 11 listopada w świątyniach na terenie całej Polski będą odprawiane msze święte w intencji ojczyzny. W związku z tym, jeśli jesteśmy katolikami i chcemy tego dnia pomodlić się za nasz kraj, to drzwi lokalnych sanktuariów, bazylik czy katedr będą dla nas otwarte.

Reklama

11 listopada. Wspomnienie Świętego Marcina

W dniu 11 listopada przypadają imieniny Marcina. W związku z tym, w Kościele katolickim wspomina się tego dnia Marcina z Tours, czyli po prostu Świętego Marcina. To będący patronem Francji biskup, który żył w IV wieku naszej ery.

Święta kościelne w 2023. Kiedy do kościoła w listopadzie i grudniu?

Kiedy jeszcze w 2023 roku wypadają święta nakazane z obowiązkiem uczestniczenia we mszy? W tym roku katolicy muszą odwiedzić kościół w trakcie Świąt Bożego Narodzenia, czyli 25 i 26 grudnia. W 2023 roku dni świąteczne wypadają w poniedziałek i wtorek. Poza tym obowiązek stawienia się na mszy w kościele przypada w każdą niedzielę.