IMGW w swoich mediach społecznościowych poinformowało o dramatycznej sytuacji wielu na rzekach. "Spływ wody po opadach deszczu będzie powodował dalsze wzrosty stanów wody z przekroczeniami stanów ostrzegawczych, lokalnie alarmowych" - możemy przeczytać we wpisie zamieszczonym na portalu X (dawniej Twitter).

Reklama

Wymieniony jest między innymi obszar Karkonoskiego Parku Narodowego.

Tam rzeka Kamienna wezbrała tak bardzo, że zalany został szlak biegnący przy jej brzegu. "Przechodzenie tamtędy jest niebezpieczne dla życia i zdrowia" - ostrzegł KPN i opublikował nagranie, na którym widać wzburzoną rzekę i jej wartki nurt.

Ostrzeżenie trzeciego stopnia

"Spływ wody po opadach deszczu będzie powodował ponowne wzrosty stanów wody powyżej stanów alarmowych w Kanclerzowicach na Sąsiecznicy i w Korzeńsku na Orli" - wskazał IMGW i poinfomorwał o wydanym ostrzeżeniu trzeciego stopnia.

Dodatkowo meteorolodzy zaznaczyli, że od października sumy opadów przekraczają znacznie normy opadowe, a prognozy wskazują, że pierwsza połowa lutego również będzie wyjątkowo mokra. "Retencja glebowa oraz rzeczna w ciągu ostatnich miesięcy została wypełniona" - czytamy we wpisie.