Jak przypominają w komunikacie na swojej stronie Lasy Państwowe, "drzewa zapewniają tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat. Przebywanie wśród nich zmniejsza poziom stresu, obniża ciśnienie krwi i poprawia nastrój. Izolują też od zgiełku i pyłu cywilizacji, dają cień, spokój i regenerują nasze siły witalne. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny i uniwersalny surowiec - drewno, który ma ponad 30 tysięcy zastosowań".

Reklama

Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych podkreśla, że akcja "sadziMY" ma na celu zachęcenie Polaków do wspólnego sadzenia drzew. Zaznacza, że udostępnione zostanie milion sadzonek rodzimych gatunków, które nie zaburzają bezpieczeństwa ekosystemów. - Akcja "sadziMY" jest wkładem Lasów Państwowych w realizację unijnego celu posadzenia trzech miliardów drzew w krajach Wspólnoty - dodał.

Jak otrzymać darmowe drzewko?

Chętni mogą zgłosić się do najbliższego nadleśnictwa, by odebrać sadzonkę i zasadzić ją na własnym gruncie. W całej Polsce znajduje się 429 takich placówek, które łącznie przygotowały milion sadzonek różnorodnych gatunków drzew i krzewów.

W niektórych centrach miast również ustawiono punkty, gdzie można otrzymać sadzonki. Dokładne lokalizacje najlepiej sprawdzić na stronach internetowych nadleśnictw i regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych.

Sadzonki są rozdawane bezpłatnie. Zaleca się zabranie ze sobą opakowania, które pozwoli ochronić korzenie przed wyschnięciem. Drzewka można przechowywać przez kilka dni do czasu zasadzenia, kładąc je płasko na ziemi i przykrywając korzenie mokrym piaskiem.

Lasy Państwowe podpowiadają, jak posadzić swoje drzewko / Lasy Państwowe