"Na 25 kwietnia zaplanowane zostało spotkanie prokuratorów prowadzących śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej z bliskimiofiar"- takie informacje przekazała w komunikacie Prokuratura Krajowa.

Reklama

"Zespół Śledczy nr 1 Prokuratury Krajowej prowadzi śledztwo o sygn. PK III 1 Ds 1.2016 dotyczące katastrofy samolotu Tu-154M, która miała miejsce w dniu 10 kwietnia 2010 roku w rejonie lotniska w Smoleńsku. Kierownikiem zespołu jest prok. Krzysztof Schwartz" - informuje w oświadczeniu Prokuratura Krajowa.

Postępowanie w fazie ad personam

"Postępowanie znajduje się obecnie w fazie ad personam, prowadzone jest przeciwko podpułkownikowi Pawłowi P. i dwóm innym rosyjskim oficerom podejrzanym o sprowadzenie katastrofy w ruchu powietrznym, następstwem czego była śmierć wielu osób" - podaje prokuratura. Jak dodano, sąd wydał postanowienia o tymczasowym aresztowaniu podejrzanych. Obecnie są oni poszukiwani listami gończymi.

Reklama

"Dotychczas uzyskane opinie biegłych nie uprawdopodobniają…"

"Od początku śledztwa uzyskano łącznie kilkaset opinii biegłych różnych specjalności. Zgromadzono również bardzo dużą liczbę elektronicznych danych, które nadal są poddawane analizie. Ponadto przesłuchano ponad 1000 świadków. Akta sprawy liczą aktualnie blisko 1900 tomów" - informuje PK, dodając, że "weryfikowanych jest równolegle wiele wersji kryminalistycznych", wśród których "jest zarówno wersja zakładająca błędy członków grupy kierowania lotami na lotnisku Smoleńsk-Północny, wersja wskazująca na błędy załogi samolotu, wersja biorąca pod uwagę ewentualną niesprawność samolotu, jak również wersja zakładająca różnego typu formy sabotażu".

"Dotychczas uzyskane opinie biegłych nie uprawdopodobniają wersji kryminalistycznej związanej z jakąkolwiek formą sabotażu". O konkretnych wnioskach końcowych zawartych w opiniach na razie nie informujemy - dodaje Prokuratura Krajowa.

"Na dzień 25 kwietnia 2024 roku zaplanowano spotkanie z osobami pokrzywdzonymi i ich pełnomocnikami. Celem spotkania jest przekazanie pokrzywdzonym i ich pełnomocnikom kompleksowej informacji o przebiegu śledztwa, wykonanych do tej pory czynnościach procesowych, czynnościach których nie zrealizowano z uwagi na brak współpracy ze strony Federacji Rosyjskiej, dokonanych na obecnym etapie śledztwa ustaleniach, a także planowanych działaniach zmierzających do zakończenia postępowania" - informuje w oświadczeniu prok. Przemysław Nowak, rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej.

Dodaje, że w czasie tego spotkania "przedstawiona zostanie także kompleksowa informacja o przebiegu współpracy Zespołu Śledczego z podkomisją MON ds. ponownego zbadania wypadku lotniczego samolotu Tu-154 pod Smoleńskiem pracującą w latach 2016-2023".