Jak ustaliły służby, od stycznia 2024 roku kobieta miała fałszować różnego rodzaju dokumenty w wynajętym mieszkaniu w Gdańsku.

Podrabiała kilka rodzajów dokumentów

Wśród podrabianych dokumentów znajdowały się karty pobytu, polskie i zagraniczne dowody osobiste, prawa jazdy, paszporty, wizy oraz inne dokumenty wydawane przez różne instytucje państwowe, takie jak urzędy wojewódzkie czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Reklama

W miejscu fałszowania znaleziono również sprzęt potrzebny do produkcji dokumentów, w tym pieczęcie, laptopów, drukarki, gilotyny i lampy fotograficzne. Znaleziono także niewielkie ilości suszu roślinnego, wagę oraz gotówkę w kwocie 23 tysięcy złotych.

Zatrzymany Irakijczyk tropem dla funkcjonariuszy

Początkiem sprawy było zatrzymanie obywatela Iraku w lutym 2024 roku na lotnisku w Gdańsku, który próbował przekroczyć granicę na podstawie sfałszowanych rumuńskich dokumentów. W toku dalszych działań, straż graniczna współpracowała z gdyńskim Urzędem Celnym, a pojedyncze sfałszowane dokumenty były wyceniane na kilka tysięcy euro.

Zatrzymana kobieta usłyszała zarzuty w Prokuraturze Rejonowej Gdańsk Oliwa i grozi jej do pięciu lat więzienia. Zastosowano wobec niej dozór policyjny oraz zakaz opuszczania kraju. Śledztwo w tej sprawie nadal prowadzi Placówka Straży Granicznej w Gdańsku.

Zakwestionowane przez funkcjonariuszy dokumenty / Straż Graniczna