Dowód osobisty to dokument, który pozwala potwierdzić twoją tożsamość oraz polskie obywatelstwo.

Wymiana dowód - kogo dotyczy?

Ministerstwo Cyfryzacji, informuje, ze ok 2,7 mln osób będzie musiało w 2024 r. wnioskować o wydanie dowodu osobistego.

Reklama

Każdy pełnoletni obywatel, który mieszka w Polsce, musi mieć dowód osobisty. Wymiana dokumentu dotyczy osób, u któych dówód straci wazność, osoby które zmienią nazwisko lub zgubią go zgubią.

Wniosek o nowy dowód. Jak go złożyć?

Aby złożyć wniosek o nowy dowód osobisty, musisz przygotować:

wniosek o wydanie dowodu osobistego, który można pobrać na stronie obywatel.gov lub odebrać w urzędzie. Informacje o podpisie osobistym, jeśli chcesz go mieć w e-dowodzie. Kolorowe zdjęcie na papierze fotograficznym – gdy składasz wniosek w urzędzie. Kolorowe zdjęcie w formie elektronicznej, gdy składasz wniosek przez internet.

Jeśli chcesz złożyć wniosek przez internet, potrzebujesz profilu zaufanego, kwalifikowanego certyfikatu podpisu elektronicznego albo certyfikatu podpisu osobistego.

Reklama

Jeśli składasz wniosek przez internet, musisz uzupełnić go o odciski palców i wzór podpisu. Dane te zostaną pobrane w urzędzie i umieszczone w dowodzie osobistym.

Jakie są wyjątki?

Jeśli z różnych przyczyn nie jesteś w stanie osobiście udać się do urzędu warto skontaktować się z organem gminy lub miasta, w którym obecnie przebywasz. Dowód można złożyć w miejscu, w którym aktualnie się znajdujesz.

5000 zł grzywny

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, osoby, które nie posiadają ważnego dowodu osobistego lub unikają jego wymiany, mogą być ukarane. Za takie działanie grozi kara ograniczenia wolności lub kara grzywny w wysokości 5000 złotych. Warto pamiętać o obowiązku posiadania aktualnego dowodu osobistego, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.