Jesienią ubiegłego roku członkowie zorganizowanej grupy przestępczej ukradli z warszawskiej biblioteki drogocenne starodruki. Do tej pory zatrzymano w kilku europejskich państwach pięć osób. Grupa działała nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach, w których przestępcy też kradli drogocenne książki z bibliotek uniwersyteckich.

Reklama

Zarzuty dla pięciu podejrzanych

Sierż. szt. Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej komendy przekazał, że policjanci wpadli na trop osób odpowiedzialnych za ten proceder na terenie Warszawy oraz rozpracowali schemat ich działania. Dodał, że ci sami śledczy przyczynili się do odzyskania części drogocennych starodruków.

Rzecznik warszawskiej prokuratury okręgowej Szymon Banna poinformował, że w polskim śledztwie wydano postanowienia o przedstawieniu pięciu podejrzanym zarzutów udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i udziału w kradzieżach w BUW.

Podejrzanych zatrzymano w Gruzji i na Litwie

Przekazał, że wobec jednego z nich w Litwie przeprowadzono już czynności procesowe ogłoszenia zarzutów. Podejrzany przebywa w areszcie śledczym w Wilnie. Względem pozostałych planowane jest wykonanie czynności procesowych w związku z ich zatrzymaniem w Gruzji - dodał.

Złodzieje skradli dziesiątki książek

Reklama

Kradzieże starodruków z BUW zaczęły się w grudniu 2022 r. Złodzieje skradli dziesiątki książek i zastąpili je atrapami.

W toku śledztwa ustalono, że grupę przestępczą działającą również za granicą podejrzewa się o dokonanie podobnych kradzieży z bibliotek uniwersyteckich w Europie. Wśród skradzionych dzieł są prace znaczących rosyjskich autorów, jak Aleksander Puszkin, Iwan Kryłow, Mikołaj Gogol czy Michał Lermontow. Wartość skradzionych dzieł na rynku antykwarycznym oszacowano na ponad 3,8 mln zł - zaznaczył prok. Banna.

Sprawą zajął się międzynarodowy zespół śledczy

W ramach współpracy międzynarodowej do koordynacji działań powołano międzynarodowy zespół śledczy. Śledztwo w sprawie kradzieży woluminów z BUW zostało wszczęte 2 listopada 2023 r. Prokuratura informowała wtedy, że do kradzieży książek doszło 16 października 2023 r. w czytelni przy ul. Dobrej 6 w Warszawie.

Książki wypożyczyli kobieta i mężczyzna, i nie zwrócili ich w całości. Pozostały tylko dwie z dziesięciu zamówionych i ich fascykuły (części dzieła w postaci kartek - PAP) - przekazał wówczas prok. Banna.

Rektor UW prof. Alojzy Z. Nowak w oświadczeniu wydanym dzień po rozpoczęciu śledztwa przekazał, że proceder kradzieży cennych pozycji z zasobów Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego trwał prawdopodobnie od grudnia 2022 r. do 16 października 2023 r., choć mógł być rozpoczęty jeszcze wcześniej. W BUW potwierdzono obecność osoby podejrzanej o kradzież w bibliotekach łotewskich.