Pogoda lato 2024

Nagłe i częste wahania temperatur będą charakterystyczne dla tegorocznego lata. Po gorących, suchych i słonecznych okresach z temperaturami przekraczającymi 35 st. Celsjusza, z dnia na dzień może przyjść nagłe ochłodzenie, nawet o 20 st. Celsjusza.

Spadkom temperatur będą towarzyszyć obfite opady deszczu, co może prowadzić do podtopień. W najcieplejszych momentach takich dni temperatury nie przekroczą 15 st. Celsjusza a nocą temperatura spadnie poniżej 10 st. Celsjusza.

Reklama
Reklama

Synoptycy wskazują, że te ochłodzenia nie będą trwały długo, ponieważ szybko wróci upał. Prognozowane są również fale tropikalnych upałów. Możliwe jest, że temperatura lokalnie zbliży się nawet do 40 st. Celsjusza w cieniu.

Wszystko wskazuje, że powróci również susza. Podczas lata spodziewane sumy opadów będą znacznie niższe niż zazwyczaj w tej części roku, zwłaszcza w północnej, wschodniej i centralnej Polsce. Natomiast na południu kraju, szczególnie w górach, opady mogą być częstsze i intensywniejsze niż zwykle.

Prognoza pogody na lato 2024

Według prognoz meteorologicznych tegoroczny czerwiec będzie wyjątkowo ciepły. Przeciętne temperatury w całym kraju przewyższą wieloletnią normę i będą oscylować w przedziale od 14 do 18 st. Celsjusza. W drugiej połowie miesiąca przewidywane są upały. Czerwiec zapowiada się jako miesiąc suchy, ale niektóre dni mogą przynieść bardzo intensywne opady deszczu i burze, które wystąpią na obszarze całego kraju.

Prognoza Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wskazuje, że lipiec zapowiada się jako miesiąc wyjątkowo ciepły. Temperatury znacznie przekroczą wieloletnie normy we wszystkich regionach kraju, czasami nawet o 2 st. Celsjusza. Przewiduje się, że średnie temperatury na termometrach będą oscylować między 16 a 20 st. Celsjusza. Co więcej, prognozowane są liczne dni upalne, gdyż często temperatury będą przekraczać 25 st. Celsjusza, a nawet osiągną znacznie wyższe wartości.

Pogoda na lato 2024 / IMGW
Reklama

Według meteorologów, lipiec będzie miesiącem charakteryzującym się niskimi opadami deszczu.

Prognozy na sierpień sugerują, że ten miesiąc będzie niezwykle ciepły. Średnie temperatury powietrza wyniosą między 14 a 19 st. Celsjusza, co według danych IMGW zostaje zaklasyfikowane jako "powyżej normy" dla całej Polski.

Pod względem opadów atmosferycznych, prognozowane wartości będą się mieścić w granicach "normy". Największe ulewy spodziewane na obszarze Podhala, a najmniej opadów przewiduje się nad morzem, na Dolnym Śląsku, przy południowo-wschodnich granicach kraju oraz na obszarze Kujaw.