W kontekście bezpieczeństwa i przygotowania na różne sytuacje, gen. Ryszard Grosset zaleca kilka praktycznych kroków.

Zalecenia ws, zagrożenia

Przede wszystkim warto pamiętać o maseczkach, które w czasach pandemii koronawirusa były powszechnie używane. Wybierając maseczki, najlepiej postawić na te z dobrym filtrem, takie jak FFP2. W przypadku pożaru w okolicy, warto zamknąć okna, o ile są one szczelne. Jeśli istnieje ryzyko, że pożar zbliży się do naszego mieszkania, dobra maseczka będzie niezbędna, szczególnie podczas ewakuacji - tłumaczy ekspert na łamach portalu.

Reklama

Dodatkowo, gen. Grosset zaleca, aby każdy domownik miał folię i taśmę klejącą, aby zakleić kratki wentylacyjne czy klimatyzacyjne i zapobiec przedostawaniu się dymu do wnętrza mieszkania.

Plecak bezpieczeństwa

Innym ważnym elementem jest obecność gaśnicy w naszym domu. Nawet w domowej kuchni może dojść do pożaru, dlatego warto być przygotowanym - tłumaczy.

Ponadto, ekspert przypomina o plecaku bezpieczeństwa. W takim plecaku powinny znaleźć się niezbędne przedmioty, takie jak radio na baterie, latarka oraz zapas wody i jedzenia.

Seria pożarów

W ostatnich dniach Polska doświadczyła niezwykłej liczby dużych pożarów infrastrukturalnych. Eksperci zastanawiają się, czy mogło to być coś więcej niż tylko przypadek. Minister Spraw Wewnętrznych Tomasz Siemoniak stwierdził, że nie można wykluczyć żadnych scenariuszy dotyczących tych incydentów.

Wśród pożarów były takie jak pożar jednego z największych domów towarowych w Warszawie. Kolejny był w szkole średniej w Grodzisku Mazowieckim podczas egzaminów maturalnych z języka angielskiego i polskiego. Wszyscy studenci i nauczyciele bezpiecznie opuścili budynek przed przybyciem straży pożarnej. Do pozaru doszło też w Domu Pomocy Społecznej w Kielcach. Z budynku ewakuowano niemal 40 pensjonariuszy. Aż 17 osób w podeszłym wieku zostało przewiezionych do szpitala.