Komunikat Karkonoskiego Parku Narodowego

Komunikat pojawił się w mediach społecznościowych Karkonoskiego Parku Narodowego (KPN). Przyrodnicy opublikowali zdjęcie ślimaka, ostrzegając przed niebezpiecznym ślimakiem.

Reklama

Mowa o ślimaku z gatunku ślinik luzytański (Arion lusitanicus), inaczej "ślimak hiszpański".

"Choć trudno w to uwierzyć, ślimak może być zagrożeniem dla wilka! Inwazyjny ślimak, ślinik luzytański Arion lusitanicus w Polsce pojawił się w 1987 roku, ale do dziś zdołał już skolonizować cały kraj" – napisali eksperci z KPN.

Niebezpieczny ślimak w Polsce

Ślimaki te przenoszą patologiczne nicienie, które mogą powodować problemy z oddychaniem, uszkadzając pęcherzyki płucne oraz blokować naczynia krwionośne, utrudniając krążenie i prowadząc do niewydolności serca.

"Śliniki luzytańskie mają status małoinwazyjny, choć dają się we znaki właścicielom upraw, ale przenoszą też pasożytnicze nicienie jak Angiostrongylus vasorum, które pasożytują w tętnicach płucnych i sercach psowatych i kotowatych, w tym psów, lisów i wilków" – dodano we wpisie KPN.

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska z kolei podkreśla, że pochodzenie ślinika luzytańskiego nie jest do końca jasne, ale prawdopodobnie jego rodzimym rejonem występowania jest Europa Zachodnia.