Grupa przestępcza, zajmującą się wyłudzaniem refundacji z NFZ, była rozpracowywana od 2021 roku. Dolnośląscy policjanci zatrzymali 5 osób. Zabezpieczono też blisko 90 tys. zł w gotówce, dokumentację księgowo-handlową, telefony komórkowe, nośniki pamięci, a także druki zrealizowanych i pustych recept.

Reklama

Proceder, jakim trudniła się rozbita grupa, polegał na wyłudzaniu refundacji za leki zawierające srebro koloidalne oraz innowacyjne witaminy, urotropinę i levomenthol, po uprzednim posłużeniu się wystawionymi podrobionymi receptami.

Sprawcy posłużyli się ponad 250 takimi fałszywymi receptami wystawionymi na dane łącznie 76 pacjentów w wieku senioralnym. W ten sposób wyłudzili z NFZ blisko 3 mln 350 tys. zł!

policja.pl

Członkowie grupy odsprzedawali potem przypisane pacjentom i objęte refundacją NFZ produkty lecznicze innym osobom.

Zatrzymani usłyszeli już zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, poświadczania nieprawdy w dokumentach oraz wyłudzeń pieniędzy na kwotę znacznej wartości. Grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności. Jedna z zatrzymanych osób odpowie również za złożenie zawiadomienia o niepopełnionym przestępstwie oraz składanie fałszywych zeznań.