Dzisiaj możemy liczyć na bardzo tanie, korzystne kredyty na rzecz inwestycji, które będą służyły cywilnym zadaniom, a równocześnie będą sprzyjały naszej obronności i bezpieczeństwu - powiedział szef rządu po spotkaniu z prezeską Europejskiego Banku Inwestycyjnego Nadią Calvino.

Reklama

Żelazna kopuła nad Polską

Jak mówił, do takich należy podpisana w poniedziałek umowa dotycząca polskiego programu satelitarnego, realizowanego we współpracy z Francją. Podkreślił, że obecność Europejskiego Banku Inwestycyjnego w tym projekcie jest "nie do przecenienia".

300 mln euro do wydania

Mówimy o 300 mln euro, a więc kwocie niebagatelnej, dzięki której nasz plan budowy żelaznej kopuły nad Polską i Europą posunął się o krok do przodu - powiedział Tusk. Premier podkreślił, że systemy satelitarne i systemy rozpoznania będą niezbędną częścią tego projektu.

"Sukces cywilizacyjny"

Chciałbym podziękować za gotowość wsparcia ze strony EBI dla naszych planów dotyczących bezpieczeństwa, ochrony i obrony polskich i europejskich granic - powiedział Tusk. Wielkie inwestycje w Polsce od czasów naszych początków w UE, te sto mld euro, które trafiły do naszego kraju poprzez Europejski Bank Inwestycyjny były jednym z filarów wielkiego sukcesu cywilizacyjnego - podkreślił premier.

Jak dodał, polski rząd zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele nasz kraj zawdzięcza współpracy z EBI. Jesteśmy w Polsce świadomi tego, jak wiele zawdzięczamy tej współpracy, w jak wielu miejscach naszej ojczyzny widać te pozytywne zmiany, które miały miejsce dzięki naszej współpracy - powiedział Tusk.

Reklama

Chciałbym podziękować za rzecz kluczową z polskiego punktu widzenia, czyli za gotowość wsparcia ze strony EBI dla naszych planów dotyczących bezpieczeństwa, ochrony i obrony polskich i europejskich granic – podkreślił szef polskiego rządu, zwracając się do prezeski EBI

Nadia Calvino o Polsce: Wspaniały przykład sukcesu

Szefowa EBI przypomniała, że Bank zainwestował w Polsce już prawie 100 mld euro; finansuje drogi, koleje, transformację energetyczną, morską energetykę wiatrową czy warszawskie metro.

Polska jest wspaniałym przykładem sukcesu, wykorzystania korzyści z członkostwa w UE. Zawsze będziemy zaufanym partnerem Polski, by zapewniać dobrobyt i rozwój - podkreśliła Calvino.