Różnice w cenach między Polską a Niemcami

Dziennik "Fakt" wziął pod lupę kilka produktów znanych marek. Porównał ich ceny w polskich i niemieckich drogeriach Rossmann. I tak za nasza zachodnią granicą, w Berlinie, popularny antyperspirant Nivea w kulce kosztuje 2,15 euro, czyli nieco ponad 9 zł w przeliczeniu. W Polsce ten sam produkt dostępny jest w cenie blisko 16,50 zł, co oznacza, że jest droższy o ok. 7 zł.

Kolejny produkt to farby do włosów marki Syoss. Te w Rossmannie w Niemczech kosztują 5,99 euro, czyli ok. 26 zł. W Polsce cena regularna tego produktu jest o średnio 1 zł niższa.

Reklama

"Fakt" odnalazł jednak inny produkt, który korzystniej jest kupić za zachodnią granicą. Mowa o papierze toaletowym z recyklingu marki własnej Rossmanna, który kosztuje w Niemczech 2,49 euro (ok. 11 zł), natomiast w Polsce 13,49 zł.

Droższe w naszym kraju jest nawet najtańsze mydło dostępne w Rossmannie. W Niemczech kosztuje ono w przeliczeniu na złotówki ok. 2,40 zł, natomiast w Polsce 3,29 zł.

Reklama

Największą różnicę widać w cenach tabletek do zmywarki marki Domol. W Niemczech w Rossmannie za 30 szt. tego produktu zapłacimy 3,25 euro, czyli ok. 14 zł. W Polsce ten produkt wyceniany jest na 24,99 zł.

Ceny w Niemczech a Polsce. Znaczenie ma wynagrodzenie minimalne

W Niemczech obowiązuje minimalne wynagrodzenie za pracę, które w 2024 r. sięga 12,41 euro, czyli blisko 54 zł za godzinę pracy. Kwota ta dotyczy nie tylko głównego miejsca pracy, ale także zatrudnienia w minimalnym wymiarze godzin. Z kolei w Polsce obecnie minimalna stawka godzinowa sięga 27,70 zł, a już w lipcu wzrośnie do 28,10 zł.

Ceny wspomnianych już farb do włosów Syoss są porównywalne w obu krajach. Jeśli jednak uwzględnimy wynagrodzenia minimalne w obu krajach, wówczas zauważymy różnicę.

"Fakt" wylicza, że minimalne wynagrodzenie w Polsce pozwala na zakup 170 opakowań farby, natomiastniemiecka minimalna krajowa pozwala na zakup aż 348 farb. To ponad dwa razy więcej niż nad Wisłą.

Podobnie, blisko trzy razy więcej wspomnianych antyperspirantów Nivea kupi mieszkaniec Berlina. Za minimalną pensję może on zakupić 970 sztuk tego produktu.W Polsce 4242 zł brutto pozwoliłoby na zakupy nieco ponad 250.