Donald Tusk rozpoczął dziś 2,5 letnią kadencję na czele Rady Europejskiej. 

W rozmowie z Polskim Radiem Freudenstein powiedział, że zarówno nowy szef Komisji Jean Claude Juncker, jak i nowa szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini prezentują bardziej aktywne podejście do swojej roli niż ich poprzednicy: Jose Barroso oraz Catherine Ashton. Tak samo, według eksperta, powinien zrobić Donald Tusk.

- Po obu stronach: w polityce klasycznej unijnej, czyli gospodarka, sprawy finansowe, socjalnej itp., a także w polityce zagranicznej mamy osobowości bardziej kolorowe, bardziej ambitne niż poprzednicy. W tej sytuacji jasne jest, że jeśli prezes Rady chce w ogóle odegrać rolę na szczeblu czołowym Unii Europejskiej musi być bardziej kolorową osobowością, bardzo aktywną postacią i myślę, że Donald Tusk się szykuje na coś takiego - powiedział Freudenstein. 

Wśród największych wyzwań nowego szefa Rady jest m.in. próba pobudzenia europejskiej gospodarki, relacje Unii z Rosją i sytuacja na Ukrainie oraz zatrzymanie Wielkiej Brytanii we Wspólnocie. 

Pierwszego dnia swojego urzędowania Donald Tusk spotkał się już m.in. z Jean Claude Junckerem. We wtorek planowane są rozmowy m.in. z szefem Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem, a w środę z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.