Pracujemy nad tym, by wyjaśnić, czy sprawców było dwóch - powiedział przedstawiciel policji z Osli, Einar Aas, cytowany przez NRK.

Wcześniej norweski dziennik "Verdens Gang" podawał, że świadkowie strzelaniny na wyspie twierdzą, iż napastnik nie działał w pojedynkę.

Według gazety kilku młodych ludzi, którzy przeżyli atak, jest przekonanych, że sprawców strzelaniny mogło być więcej.

>>> Jasne włosy i niebieskie oczy. Zobacz zdjęcie podejrzanego o masakrę

Kilkunastoletni Marius Helander Roset mówił dziennikowi: "Jestem pewien, że w tym samym czasie strzelano w dwóch różnych miejscach".

W związku ze strzelaniną na wyspie oraz bombą w Oslo policja zatrzymała 32-letniego Norwega, którego media zidentyfikowały jako Andersa Behringa Breivika. Gdy strzelał do młodych ludzi na wyspie, przebrany był za funkcjonariusza.

Jednak młodzi ludzie opisują także innego sprawcę strzelaniny, który ubrany był po cywilnemu.

Miał ok. 180 cm wzrostu i długie gęste włosy. W prawej ręce trzymał pistolet, a na plecach karabin - opowiada gazecie 23-letni Alexander Stavdal.

>>> Wstrząsające relacje świadków. "Udawaliśmy martwych"

"VG" jest największym norweskim tabloidem. Dzienny nakład sięga ok. 233 tys. egzemplarzy.

Na wyspie Utoya, ok. 30 km na północny zachód od Oslo, gdzie odbywał się młodzieżowy obóz przybudówki partii premiera Norwegii zginęły w piątek późnym popołudniem 84 osoby. Dwie godziny przed strzelaniną siedem osób poniosło śmierć w wybuchu bomby w centrum Oslo.