Prezydent Micheil Saakaszwili polecił nadać pośmiertnie Lechowi Kaczyńskiemu tytuł i order Narodowego Bohatera Gruzji - poinformowały służby prasowe kancelarii prezydenckiej w Tbilisi. "Kaczyński był wielkim i wiernym przyjacielem Gruzji. Gruzja nigdy nie zapomni jego poświęcenia i heroizmu" - powiedziała rzeczniczka Saakaszwilego Manana Mandżgaladze.

Reklama

Dodała, że gruziński prezydent złożył wyrazy głębokiego współczucia całej Polsce w związku ze śmiercią Lecha Kaczyńskiego i towarzyszących mu ludzi. Niedzielę w Gruzji ogłoszono dniem żałoby.Order Narodowego Bohatera Gruzji jest najwyższym gruzińskim odznaczeniem państwowym, przyznawanym za szczególne bohaterstwo i zasługi dla kraju.

Według przewodniczącego gruzińskiego parlamentu Dawida Bakradzego Gruzja straciła "wielkiego przyjaciela", który zawsze ją wspierał, a Europa straciła "męża stanu". "Przez całe swoje życie prezydent Kaczyński walczył o wolność, nie tylko o wolność Polski, ale także Gruzji i wszystkich ludzi pozbawionych wolności" - mówił Bakradze w telewizji Rustawi-2.

"Modlimy się za jego duszę i składamy kondolencje jego rodzinie, Polakom i państwu polskiemu" - dodał. "Nigdy nie zapomnimy ciężkiego okresu w 2008 roku, kiedy Lech Kaczyński przyjechał do Tbilisi, ryzykując własne życie, i spędził te wyjątkowo trudne godziny z Gruzinami" - podkreślił Bakradze.