Zbigniew Ziobro deklaruje przyjście na komisję niezależnie od stanu zdrowia (po uzyskaniu zgody od biegłych oceniających stan jego zdrowia). Deklarację składa w 21 minucie poniższego wywiadu mówiąc: "Jeżeli los nie będzie dla mnie łaskawy, przyjdę w stanie paliatywnym o kulach":

Reklama

Trwa ładowanie wpisu

Główne tezy wywiadu:

  • Operację przeszedłem za granicą.
  • Ministerstwo Sprawiedliwości świadomie wybrało do realizacji dwa duże projekty infrastrukturalne, które mogłyby pomagać w skali całego kraju. Pierwszy realizowała fundacja Profeto, drugi Fundacja "A kogo", którą prowadzi Ewa Błaszczyk (klinika Budzik).
  • Prawdopodobnie podpisałem zgodę na dofinansowanie fundacji prowadzonej przez Ewę Błaszczyk.
  • Fundacja Profeto postawiła olbrzymi budynek - to nie jest dziura w ziemi.
  • Moja żona nie ma nic wspólnego z Funduszem Sprawiedliwości - jest możliwe, że w towarzyskich rozmowach udzielała rad dotyczących promocji Funduszu Sprawiedliwości (konieczność promocji wynikała z uwag NIK). Moja żona nie otrzymała żadnych korzyści, nie podpisywała żadnych decyzji.
  • Nie przerzucam odpowiedzialności za Fundusz Sprawiedliwości na moich zastępców. Za każdą decyzję ponoszę odpowiedzialność polityczną.
  • Nie wiem, czy znalezione w moim domu akta w sprawie śmierci mojego ojca są oryginalnymi aktami. Zapoznawałem się z nimi z uwagi na weryfikację zarzutów stawianych przez media mojej osobie. Jeżeli są to oryginały, to nie zostały zwrócone z uwagi na dynamikę choroby nowotworowej.

Poniżej depesza PAP opisująca przebieg wywiadu z Z. Ziobro

Reklama
Były szef MS Zbigniew Ziobro nazwał działania i zarzuty prokuratury dot. Funduszu Sprawiedliwości "kompletnym absurdem" i "aberracją". Odnosząc się do sprawy ujawnionych w jego domu dokumentów, zapewnił, że wszedł w ich posiadanie legalnie.

Ziobro był pytany w czwartek w Polsat News o śledztwo Prokuratury Krajowej dotyczące nieprawidłowego wydatkowania środków z Funduszu Sprawiedliwości. W sprawie jest siedmioro podejrzanych, m.in. byłych i obecnych urzędników resortu sprawiedliwości, którym postawiono zarzuty. W czwartek Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa zastosował trzymiesięczny areszt dla trojga zatrzymanych w tej sprawie.

"Istotą kierowanego przez nas projektu była nie tylko bieżąca pomoc ofiarom przestępstw, ale też zapobieganie przestępstwom, ale również stworzenie dwóch ogólnopolskich wielkich projektów inwestycyjnych, które obejmowałyby cały kraj" - mówił Ziobro, wymieniając w tym kontekście Fundację Profeto, której przedstawicielem jest aresztowany ks. Michał O., oraz Fundację "A kogo", którą prowadzi Ewa Błaszczyk.

B. szef MS przypomniał, że źródłem tej sprawy był raport NIK, oskarżający ministerstwo o niezasadne przyznani grantów tym dwóm podmiotom. Według Ziobry zarzuty, jak i obecne działania prokuratury w tej sprawie, są "kompletnym absurdem" i "aberracją".

Reklama

"Po owocach ich poznacie. Przecież ten obiekt, w związku z którym ksiądz (Michał O. z Fundacji Profeto - PAP) i dwie panie zostały aresztowane, to nie jest tak, że tam dziura została, jak w wielu wypadkach oszustw, gdzie sądy nie stosują aresztów (...). Tu proszę zwrócić uwagę, że tu ten budynek stoi (...), jest prawie już ukończony i który został wybudowany, czyli tam pieniądze nie zostały stracone" - przekonywał.

Był też pytany o to, kto podejmował decyzje dotyczące wydatkowania środków z Funduszu Sprawiedliwości, czy podejmował je sam. "Zakres zadań poszczególnych wiceministrów i ministra jest precyzyjnie ustalony (...). Ale ja za wszystko politycznie biorę odpowiedzialność. I w pełni utożsamiam się też z urzędniczkami, które bezzasadnie, w mojej ocenie, zostały aresztowane" - dodał.

Ziobro odniósł się także do przeszukania przez ABW, na polecenie prokuratury, jego domu, podczas którego ujawniono oryginał teczki nadzoru akt postępowania przygotowawczego dot. sprawy śmierci ojca Ziobry. B. prokurator generalny tłumaczył, że miał prawo do tych dokumentów "z tego względu, że był atakowany medialnie". "Weryfikowałem pewne fakty, które były związane z zarzutami czynionymi mi przez niektóre media w związku z śmiercią mojego ojca. Miałem prawo się z nimi zapoznać" - mówił, zaznaczając, że nie wie, czy to są oryginały akt.

"Tak twierdzi dziś w komunikacie prokuratura, nie okazano mi tego. Być może, chciałbym zapoznać się z tym, czy tak było" - powiedział b. szef MS, zapewniając też, że "w pełni legalnie wszedł w posiadanie tych akt".

Odnosząc się do samego przeszukania jego domu przez służby, Ziobro powiedział, że złamano przepisy Kodeksu postępowania karnego, ponieważ - w jego ocenie - przed czynnością przeszukania powinien zostać o tym zawiadomiony. Podkreślił, że gdyby do niego zadzwoniono, a jego numer telefonu jest - jak przekonywał - znany prokuraturze, to udostępniłby służbom dom do przeszukania. Dodał, że nieprawdą jest, iż bliskie mu osoby odmówiły współpracy w tej sprawie. "W sposób kłamliwy prokuratura i służby wskazują, że rzekomo moja teściowa odmówiła współpracy, nie była gotowa przyjechać na miejsce czynności, co jest brednią (...) Zamiast do mnie zadzwonić... Wszystko byłoby otwarte" - tłumaczył Ziobro.

Na polecenie prokuratorów PK, prowadzących śledztwo dotyczące wydatkowania środków z Funduszu Sprawiedliwości, w kilkudziesięciu miejscach w kraju ABW wraz z prokuratorami przeprowadziła przeszukania. Przeszukano m.in. dom byłego szefa MS, posła Zbigniewa Ziobry, oraz dom i pokój w hotelu sejmowym zajmowany przez b. wiceministra sprawiedliwości, posła Michała Wosia.

W sprawie jest siedmioro podejrzanych, m.in. byłych urzędników MS. W czwartek Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa przychylił się do wniosku prokuratury i zastosował trzymiesięczny areszt dla trojga zatrzymanych. Chodzi o dwie urzędniczki i ks. Michała O. z Fundacji Profeto - beneficjenta środków z funduszu. Zarzuty dotyczą m.in. wypłaty ponad 66 mln zł podmiotowi, który nie spełniał wymogów formalnych ani merytorycznych. W ocenie PK motywacja w przyznaniu pieniędzy z funduszu miała charakter polityczny. Urzędnicy, którzy decydowali o przyznaniu tych środków, mieli - w ocenie PK - działać wspólnie i w porozumieniu z Michałem O. reprezentującym fundację, która ubiegała się o te pieniądze.