Zdaniem hierarchy wszyscy przeżywaliśmy w niezwykły sposób odejście Jana Pawła II, który "żył w obecności Boga, a jednocześnie utożsamiał się z problemami ludzkimi". "Ta rocznica śmierci jest dla nas też dobrą okazją do tego, żeby się dobrze przygotować do beatyfikacji Jana Pawła II przez postawienie sobie pytania: jak powinna wyglądać nasza karta przyszłego życia, która zależy od śmierci, a wielkość człowieka egzaminuje sposób śmierci" - powiedział abp Michalik.

Reklama

Zaznaczył, że stanięcie przed tą perspektywą bardzo mogłoby nam pomóc w wielu wyborach życiowych. "I w tym wypadku Jan Paweł II powinien być wielkim wzorem i nauczycielem dla każdego z nas" - dodał.

Sekretarz Episkopatu Polski bp Tadeusz Budzik, podkreślił, że "przeżywaliśmy odejście Jana Pawła II do Domu Ojca, a jego beatyfikacja będzie jakby jego powrotem do nas". (...) W sposób szczególny będzie bowiem obecny na naszych ołtarzach, w naszych świątyniach i będziemy mogli do niego się modlić i odczuwać jego szczególną bliskość".

"Musimy postawić sobie pytanie, czy wiele nauczyliśmy się od niego, czy wzięliśmy do serca całego jego bogate nauczanie, wielkie dziedzictwo, które ciągle winniśmy zgłębiać. Jest to wielkie zadanie, którego powinniśmy się podjąć" - podkreślił sekretarz Episkopatu.

Dodał, że zadając to pytanie, musimy przed sobą postawić konkretne zadania. "Jan Paweł II wzywał do +odnowy oblicza ziemi+, a to jego wołanie w 1979 r. na pl. Zwycięstwa (obecnie pl. Piłsudskiego) przyniosło widzialne skutki w historii Polski i Europy" - przypomniał hierarcha. Podkreślił, że ta odnowa jest potrzebna nieustannie.