Brytyjskie media rozpisują się o oryginalnym pomyśle Uniwersytetu Exeter. Wśród standardowych kursów akademickich pojawił się program, którym zachwycą się nie tylko fani Harry’ego Pottera.

Reklama

MA in Magic and Occult Science – czyli nauka…?

Oryginalny kurs jest dostępny w Instytucie Studiów Arabskich i Islamskich Uniwersytetu Exeter. Pierwsze zajęcia wystartują już we wrześniu 2024 roku, a cały kurs będzie trwał przez rok. Zajęcia obejmują zarówno wykłady, jak i wycieczki oraz – co warto podkreślić – "zajęcia praktyczne". Zaplanowane są m.in. spotkania w uczelnianym, interdyscyplinarnym Centrum Magii i Ezoteryzmu.

Reklama

Na stronie kursu można znaleźć informację, że program powstał jako odpowiedź na rosnące zainteresowanie tematyką magii i historią okultyzmu. Koszt kursu dla studentów brytyjskich to 12 tys. funtów rocznie. Studenci zagraniczni zapłacą ponad 24 tys. funtów.

Współczesny Snape – kto będzie wykładać magię studentom?

Reklama

Wśród wykładowców nie znajdzie się niestety "profesjonalny nauczyciel magii". Przedstawiciele placówki zapewniają, że ich staraniem było stworzenie zespołu o możliwie różnorodnym doświadczeniu akademickim. Uczestnicy kursu skorzystają z wiedzy akademików specjalizujących się m.in. w historii, literaturze, filozofii, archeologii, socjologii, psychologii i historii religii. Co istotne – twórcy kursu podkreślają, że nie ograniczą się do historii magii w kulturze zachodniej, ale pokażą temat jako złożony i kulturalnie bogaty.

Co wchodzi w skład programu dla "adeptów magii"?

Program nauczania jest przekrojowy i łączy przynajmniej kilka dziedzin – od historii po teologię. Studenci będą zgłębiać okultyzm (ang. Witchcraft) głównie pod kątem historycznym i socjologicznym. Ciekawie prezentują się moduły nauczania. Wśród przedmiotów do wyboru znajdzie się m.in.:

  • magia w Grecji i Rzymie,
  • teksty okultystyczne w judaizmie, chrześcijaństwie i islamie,
  • historia okultyzmu, magii w literaturze i folklorze,
  • historia nauki i medycyny,
  • paleografia.

Z punktu widzenia studentów szczególnie interesująco mogą prezentować się moduły związane z legendami arturiańskimi czy obrazem kobiet w średniowieczu. Na uwagę zasługuje z pewnością moduł o "smokach w zachodniej literaturze i sztuce".

Kurs pozwoli ludziom podważyć założenie, że Zachód jest miejscem racjonalizmu i nauki, natomiast reszta świata miejscem magii i zabobonów – wyjaśniła BBC profesor Emily Selove, jedna z autorek programu. Podkreśliła również, że kurs posiada głębsze, długofalowe cele: sercem programu jest dekolonizacja, eksploracja alternatywnych epistemologii, feminizm i antyrasizm.

Gdzie będzie pracować przyszły "magister okultyzmu"?

Twórcy programu przewidują, że kurs przyda się przede wszystkim osobom planującym kariery w edukacji, mediach, a nawet turystyce. Bogata tematyka kursu może również pomóc przyszłym muzealnikom i pracownikom bibliotek. Ze względu na szeroki, interdyscyplinarny zakres tematów z programu skorzystają także przyszli socjologowie, antropolodzy i historycy.