Obecna liczba ludzi zajmujących się jasnowidzeniem, magią, wróżeniem czy uzdrawianiem jest niemożliwa do ocenienia. Ostatnie dostępne oficjalne dane dotyczące skali zjawiska pochodzą z 2017 roku. Rosyjska Akademia Nauk informowała wówczas, że w Rosji było około 800 tys. uzdrowicieli i wszelkiej maści okultystów, podczas gdy lekarzy było zaledwie 640 tys.
Jedna z działających online "szkół okultyzmu" oferuje "studia magiczne od podstaw", "kursy online rozwijające zdolności magiczne" oraz "praktyczną ezoterykę dla początkujących i zaawansowanych" w formie "lekcji na żywo i kursów mistrzowskich". Czterodniowe seminaria online kosztują 8500 rubli (to równowartość ok. 92 dolarów amerykańskich). Inna internetowa "akademia" mistycyzmu oferuje kursy czytania tarota, "magii świec" i obrony przed "złym okiem i klątwami". Znacznie zwiększyła się też sprzedaż tradycyjnych książek o tematyce religijnej i okultystycznej, a także kart tarota.
Zauważono również, że rosyjskie kanały telewizyjne nadają więcej "mistycznych audycji", przypomina się stare programy i wprowadza nowe. Jest to wzrost największy od czasów uzdrowiciela Anatolija Kaszpirowskiego, który zasłynął w Rosji i innych krajach postsowieckich po upadku Związku Radzieckiego (cieszył się ogromną popularnością także w Polsce).
Karty powiedziały, chłopak jest już byłym chłopakiem
Wolna Europa przytacza opowieść 27-latki z Krasnojarska. "Mój chłopak - a raczej były chłopak - służy w rejonie Chersonia. Podejrzewałam, że jest niewierny (...). Miesiąc temu postanowiłam udać się do mistyczki (...) Moje obawy się potwierdziły. Dowiedziałam się tego, co chciałam wiedzieć. To było okropne, że siedziałam i czekałam na niego, podczas gdy on mnie zdradzał - i to nieraz (...) Mistyczka powiedziała mi to dzięki swojej wiedzy na temat magicznych kart (...) Cieszę się, że do niej poszłam. Myślę, że pójdę jeszcze raz i zobaczę, co mnie czeka w przyszłości".
Wróżenie z tarota staje się formą magicznego uspokojenia w tych niespokojnych czasach, magiczną pigułką na rozwiązywanie problemów - powiedziała Wolnej Europie psycholog z Petersburga Jelena Oster. - Jednym z powodów, dla których ludzie są tak silnie przyciągani do magii w takich czasach, jest pragnienie znalezienia stabilności w zmieniającym się świecie. Magia daje poczucie kontroli nad światem zewnętrznym - dodała. Podkreśliła, że brak wiarygodnych niezależnych kanałów informacyjnych w Rosji doprowadził wielu ludzi do zwrócenia się do wprowadzających w błąd źródeł internetowych, w tym tych handlujących mistycyzmem.
W erze cyfrowej, kiedy zaciera się granica między rzeczywistością a iluzją, nasza zdolność do krytycznego myślenia została znacznie zmniejszona - powiedziała Oster. - Korzenie myślenia magicznego sięgają głęboko w przeszłość (...) W świecie pełnym nieoczekiwanych wydarzeń, których nie można przewidzieć, rytuały, zaklęcia, wiara w magiczne amulety itp. tworzą iluzję kontroli - dodała.