Muzeum Historii Polski - jak wynika z komunikatu instytucji - podpisało list intencyjny z amerykańską firmą technologiczną Prescient. Dzięki tej umowie, muzeum dostanie wsparcie finansowe na zakup jednego z zachowanych egzemplarzy Enigmy. Niestety maszynę będzie można zobaczyć dopiero w 2021 r., gdy placówka doczeka się wreszcie stałej siedziby. - Złamanie kodu Enigmy przez polskich matematyków jest jednym z kluczowych elementów współczesnej historii Polski i świata. W naszym Muzeum znajdzie się największa w kraju ekspozycja o historii Polski i nie byłaby kompletna bez maszyny Enigma. Chcielibyśmy podziękować Prescient za zobowiązanie się do sfinansowania przyszłego zakupu - powiedział Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.

Reklama
Media

- Prescient, jako innowacyjna firma technologiczna, ma zaszczyt oddać hołd wszystkim mężczyznom, którzy złamali niemiecki kod Enigmy, oraz sfinansować zakup maszyny do Muzeum Historii Polski. Jesteśmy przekonani, że Enigma będzie punktem kulminacyjnym tego ambitnego projektu - mówił z kolei Satyen Patel, prezes zarządu Prescient.

Kod Enigmy złamał pod koniec 1932 polski matematyk, Marian Rejewski. Potem w zastosowaniu metod matematycznych pomagali mu Jerzy Różycki i Henryk Zygalski. Ich badania pomogły potem brytyjskim ekspertom złamać kolejne wersje maszyny szyfrującej tak, że po d koniec wojny praktycznie cała niemiecka korespondencja mogła zostać odczytana przez aliantów.

Media

Enigma, która trafi do polskiego muzeum to jedna z pierwszych maszyn na wyposażeniu armii niemieckiej. Zbudowano ją na początku lat 30. XX wieku, jest w pełni sprawna.