Okazuje się, że prezydent Rafał Trzaskowski zdecydował, że wesprze również finansowo przyjazd każdego powstańca spoza Warszawy.

Reklama

Taką informację w Radiu Zet podał dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. - Powstańcy będą mieli swój transport, będą mieli zapłacone bilety kolejowe. Będą zaopiekowani, każdy z powstańców będzie miał swojego opiekuna – wymienia Jan Ołdakowski.

Przyznał, że największym problemem dla nich jest logistyka oraz przemieszczanie się z miejsca w miejsce

- Średnia wieku jest już dużo powyżej dziewięćdziesięciu – odpowiada Ołdakowski.

Dodał, że są to ludzie wyjątkowi. - Ostatnio w Muzeum Powstania Warszawskiego obchodził swoje urodziny 105-latek, powstaniec warszawski, żołnierz Armii Krajowej, żołnierz kampanii wrześniowej. Skoro są bohaterami i wzorcami, odwróciłem trochę i nie pytałem o patriotyzm i zapytałem co jest najważniejsze w życiu. Pan [pułkownik Kazimierz] Klimczak odpowiedział mi świetną rzecz, aż mnie zatkało z wrażenia. Powiedział, że najważniejsze aby pamiętać, że wszyscy żyjemy pod tym samym słońcem, że wszyscy jesteśmy równi. Wszyscy jesteśmy tacy sami. Oni walczyli o to, żeby każdy żył pod tym samym słońcem. Powiedział to prosto, zupełnie przytomnie. Podziwiam, że mając 105 lat można coś tak zaskakującego powiedzieć – mówi w Gościu Radia ZET dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.