Obchodzony 23 sierpnia każdego roku, dzień ten upamiętnia podpisanie paktu Ribbentrop-Mołotow w 1939 roku, którego efektem była wspólna inwazja III Rzeszy i Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich na Polskę, a co za tym idzie, początek II wojny światowej i tragiczne konsekwencje dla milionów ludzi.

Reklama

Edukacja młodszych pokoleń

Podczas tego dnia państwa europejskie, organizacje i społeczeństwa skupiają się na odrzuceniu totalitaryzmu oraz jego wpływu na historię Europy, poprzez organizację uroczystości, wykładów, wystaw i innych wydarzeń kulturalnych, Europa stawia sobie za zadanie edukację młodszych pokoleń o tragicznych wydarzeniach minionego wieku, by zapobiec powtórzeniu się podobnych okrucieństw w przyszłości.

Dzień ten jest również okazją do uhonorowania pamięci ofiar, które padły ofiarą ludobójstwa, represji, masowych deportacji, obozów koncentracyjnych i gułagów. Przywracanie ich historii do świadomości społeczeństwa ma na celu uczcić ich pamięć oraz podkreślić znaczenie przestrzegania praw człowieka, demokracji i wolności.

Reklama

Europejski Dzień Pamięci Ofiar Nazizmu i Stalinizmu jest ważnym wydarzeniem, które pomaga nam zrozumieć przeszłość oraz wydobywać ważne nauki na przyszłość. To również przypomnienie, że wartości demokracji, tolerancji i poszanowania praw człowieka stanowią fundament naszej współczesnej Europy.