Symbol polskich działań wyzwoleńczych powinien być wolny od wykorzystywania niezgodnego z jego znaczeniem, mówi rozmowie z IAR Jerzy Bukowski - rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych. Poza sferą wykorzystywania przez partie polityczne, przez różne ugrupowania społeczne, czy kibiców. Może wykorzystują ten znak w szlachetnym celu i dla podkreślenia swojego patriotyzmu , ale jednak z jego umieszczaniem trzeba być ostrożnym - dodaje.

Reklama

Projekt nowej ustawy o Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa zakłada, że znak będzie traktowany jako dobro ogólnonarodowe. Nad właściwym jego wykorzystaniem będą czuwać ministerstwo kultury oraz Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Symbol narażając swoje życie malowali powstańcy w czasie II Wojny Światowej na murach domów i kamienic - Dlatego to oni powinni mieć prawo do wykorzystywania go - zaznacza Jerzy Bukowski. Charakterystyczne „P” z kotwicą powstało w 1942 roku w warszawskich oddziałach Armii Krajowej jako symbol polskich działań wyzwoleńczych.