Projekt realizuje Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku we współpracy z Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego. Dzięki temu relacje dziewięciu uczestników Powstania Warszawskiego mieszkających w USA zostaną zachowane dla następnych pokoleń.

Reklama

Do tej pory Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego zebrało już 3,5 tys. wywiadów przeprowadzonych w kraju i za granicą. Jak informuje MSZ, grudniowe nagrania zostały zrealizowane przy wsparciu ze środków polonijnych MSZ oraz pomocy polskich dyplomatów.

Dzięki wspólnym wysiłkom Muzeum Powstania Warszawskiego i Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku udało się przeprowadzić wywiady m.in. z Jadwigą Adamiak, Janem Kurdwanowskim, Krystyną Chrostek, Jerzym Kuncewiczem, Lubomirem Tomaszewskim i Andrzejem Łubieńskim. Wywiady filmowe z uczestnikami Powstania przedstawiają sylwetki osób, które w Ameryce odniosły sukces, tworząc własny biznes lub pracując w prestiżowych firmach czy też profesjach.

W czasie grudniowych wywiadów ich bohaterowie niejednokrotnie podkreślali, że przeżycie Powstania Warszawskiego, które wybuchło 1 sierpnia 1944 roku, i II wojny światowej zahartowało ich, a także nauczyło jak przetrwać w trudnych warunkach.