Reklama
Reklama
Reklama

Poznajesz kogoś? Akcja Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego realizuje niezwykły projekt. Pierwszy film wojenny zrealizowany wyłącznie z archiwalnych nagrań. Udźwiękowionych i pokolorowanych w technice cyfrowej. Przy okazji próbuje ustalić nazwiska osób pojawiających się na filmach. Rozpoznajesz kogoś? Możesz pomóc...

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama
Reklama
Tematy:
Muzeum Powstania Warszawskiego 1944 Powstanie Warszawskie powstanie
Reklama

Komentarze (65)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów .
 • acha
  2013-12-08 19:29
  teraz trzeba myśleć, żeby wykorzystać fundusze europejskie należne Polsce do 2020 r. Pieniędzy (300 mld zł) potrzeba. Patrioci sprzedajcie własne skóry, ooo wtedy uwierzę żeście patriotami. Nie jątrzyć, nie Tuskować, ani Kaczorować, czort z oboma
  0
  zgłoś
 • mateuszz34
  2013-11-24 12:03
  Piękne zdjęcia, mam nadzieję, że jak najwięcej osób zostanie rozpoznanych dzięki nim. Sam staram się krzewić wsród swoich synów zmaiłowanie do historii i tam tych wydarzeń psotanowiłem nawet ich wciągnąć w kolekcjonowanie patiotycznych koszulek jakie wypuszcza polska firma Surge Polonia i widzę cień nadziei na to ;)
  0
  zgłoś
 • Maire de Paris*
  2013-11-09 15:32
  witam i pozdrawiam - na poczatku roku wpadl mi w rece kalendarz z powstania
  w stylu -tego dnia podbito to a nastepnego tamto -czytalem chciwie i czlowiek mial wrazenie ze to sie nie moze nie udac-naprawde ciekawie pisane -jeden fakt -zero gadki o ofiar i strat ...jednak dzisiaj patrzac w prost czlowiek widzi jak bezsensowne i niepotrzebne to bylo -wedlug mnie tamci ludzie byli najbardziej wartosciowymi i butnymi i strata jest niepowetowana po dzien dzisiejszy
  mieszkam za granica i interesuje sie wzmiankowo ale jedno mnie trapi -polanskim zawsze w plecy czy tak czy siak
  0
  zgłoś
 • lis
  2013-11-08 11:17
  JKa ty to chyba szkobski szkopek ,tak sie boisz POwstania i POwstancow to ci cos POwiem ,z tej kaluzy sie wynuza , ,hiPOPOtam POwiaqdacie ,a ja ci mowie ze to bronek wypluczyna i kaczor donald tyfusek PO wwyplacie
  0
  zgłoś
 • vh
  2013-11-08 10:05
  wszyscyc powstancy maja cere z solarium... wlasnie dlatego nie lubie kolorwania czarnobialych filmow... sztuczny kolor twarzy...
  0
  zgłoś
 • Wiesio13 bicz na PISmatołki
  2013-11-08 08:11
  Na zdięciu pierwszy z lewej dziadek rudego oszusta z Kaszub. POznaje !!!
  0
  zgłoś
 • JKa
  2013-11-08 06:56
  Za bledy sie drogo placi a najdrozsze jest zycie ludzkie,
  warszawiacy zostali przez nieodpowiedzialnych ideologow oszukani,poszli z motyka na slonce, nie trzeba bylo byc prorokiem zeby sobie wymalowac tego konsekwencji.
  pewne bylo, jesli nie niemcy to i tak ruscy nie daliby na demokratyczny rzad.
  0
  zgłoś
 • POLAK
  2013-11-08 00:00
  ZGADZAM SIĘ Z KOMENTARZAMI głupota pw
  dobrze ze wielu z tych co wydali zbrodnicze decyzje zginęła w sowieckich łagrach

  te sukinsyny z londynu jednak za to nie zapłacili i przedstawiani są jako bohaterowie

  szkoda dzieci szkoda kobiet szkoda miasta

  sukinsyny dowodzące AK wymordowali setki tysięcy Polaków

  szczac na ich groby szumowiny z AK

  pluje na te plugawe ak-owskie zbrodnicze nazwiska
  0
  zgłoś
 • Juliś
  2013-11-07 23:20
  Mimo wszystko uważam, że wiele zawdzięczamy Churchillowi. To on był prawdziwym wojownikiem. Gdyby w lipcu 1940 zgodził się na pokój z Hitlerem to chyba dzisiaj by już nas nie było. Nie zgodził się, chociaż było to wbrew zdrowemu rozsądkowi. Na szczęście dla nas.
  0
  zgłoś
 • a, jak ! klawo !
  2013-11-07 23:10
  200 tysięcy zabitych cywilnych mieszkańców, miasto komoletnie zniszczone, całkowita klęska zbrojna - ALE ! - fajnie było, postrzelaliśmy sobie.
  0
  zgłoś
 • Juliś
  2013-11-07 23:09
  Znam te wszystkie cytaty. Pochodzą ze strony przeciwników kultu sprawców powstania warszawskiego. Nie mam nic przeciwko krytyce ale z niektórymi tezami tam zawartymi nie sposób się zgodzić. A najbardziej nie podoba mi się to, że ta przesadna i nadmiernie zjadliwa krytyka niejako zdejmuje odpowiedzialność z Niemców za popełnione przez nich zbrodnie. Za wszystko co wydarzyło się w Warszawie w tym czasie odpowiadają tylko i wyłącznie Niemcy!
  Protestuję przeciwko kreowaniu fałszywego obrazu, gdzie wszyscy byli cacy - Hitler, Stalin, zachodni "sojusznicy", w ogóle cały świat był cacy tylko ci akowcy byli be. Toż to czysta paranoja!
  0
  zgłoś
 • @Juliś
  2013-11-07 22:54
  A mozę wyjaśnisz nam dlaczego prawica (w tym szczególnie pis i kaczyński) tak niewiele wspominają i tak niewiele świętują jedyne wygrane Powstanie Wielkopolskie, które w sposób wymierny dało coś naszemu krajowi.
  Coś, a nie tylko same mity...
  0
  zgłoś
 • @Juliś2013-11-07 22:08
  2013-11-07 22:51
  Przytoczyłem dzisiaj masę cytatów na to, ze do wybuchu powstania dążyło jego dowództwo, a szczególnie okulicki.

  I zdawali sobie doskonale sprawę, ze nikt im nie pomoże, a także z ogromnej dysproporcji sił. Pokazałam jak to część dowódctwa Ak okłamywała innych o uchach niemców i rosjan, byleby tylko przekonać innych do podjęcia decyzji o wybuchu powstania.

  Pokazałem jak nieudacznymi dowódcami była wierchuszka AK.


  Wiec co ty tu pitolisz.

  I po co przytaczasz tę liste zabytków. A Kraków cały się ostał, Praga też. Czy jakieś inne miasto polskie było tak zniszczone?

  Przytaczasz jakieś plany niemców, a kiedy mieliby je zrealizować, jakby ofensywa rosjan poszła obok W-wy zagrażając okrążeniu w niej niemców?

  Tylko W-wę chcieli zniszczyć?
  0
  zgłoś
 • Juliś
  2013-11-07 22:08
  Zbydlęcenie komuchów odnośnie ich stosunku do Powstania Warszawskiego jest wręcz bezgraniczne. Jedynym czynnikiem zewnętrznym zachęcającym Warszawiaków do walki było komunistyczne radio nadające już w tym czasie w języku polskim z Lublina. To nie rząd emigracyjny, nie dowództwo Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, tylko sługusy Kremla z PKWN wzywały stolicę do chwycenia za broń. A dzisiaj taki Miller, polityczny spadkobierca tej "władzy ludowej" lży niewybrednie Armię Krajową za Powstanie. Jak prawdziwy komunista potrafiący jedynie kłamać i kraść.
  0
  zgłoś
 • bezsens PW
  2013-11-07 21:31
  " -Czyli co by się stało?

  Rosjanie weszliby do Warszawy i mieliby kolosalny kłopot. Zaczęto już w tak zwanym Ludowym Wojsku Polskim formować oddziały pacyfikacyjne, które wkroczyłyby do akcji, gdyby Armia Krajowa w Warszawie nie ujawniła się. Myślę, że Sowieci potrafiliby zdobyć siłą władzę polityczną w Warszawie, tylko że Polacy nie ponieśliby takich strat. Ocalałoby całe miasto. Wywieziono by potem może dwadzieścia, może pięćdziesiąt tysięcy ludzi na Sybir, lecz te kilkaset tysięcy pozostałoby w mieście. Dużo trudniej byłoby budować Polskę Ludową i mielibyśmy wszystkie przemiany polityczne wcześniej. Duch oporu byłby znacznie większy. Może Solidarność w 1956 roku? Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że pokolenie Kolumbów było pokoleniem przegranym po Powstaniu. Oni w większości nie brali się już do konspiracji i czynnej walki. Pogodzili się z tym, co jest. Mieli dość pięciu lat okupacji. A Powstanie wykończyło ich kompletnie. Więc gdyby go nie było...

  -A jak wyglądałaby Polska bez Powstania?

  Daleką jego konsekwencją jest to, że mamy taki kraj i taką politykę jak dzisiaj. Polska straciła wielkie miasta: Lwów oraz Wilno, i mózg – czyli Warszawę. To, co jest dziś Warszawą, to atrapa przedwojennego miasta. Przede wszystkim nie ma warszawiaków. Gdyby Powstanie nie wybuchło, czekałyby nas sowieckie pacyfikacje, czyli scenariusz wileńsko-lwowski. Wtedy być może mielibyśmy gabinet nie Osóbki-Morawskiego, tylko Stanisława Mikołajczyka; być może, jak w Czechach, tylko na dwa, trzy lata. Ale byłyby to lata względnej demokracji. Stalinizm nie umocniłby się tak bardzo. I, jak już mówiłem, wszystkie procesy historyczne byłyby przyspieszone. W 1956 roku nie mielibyśmy wypadków poznańskich, tylko rewolucję w Warszawie. Być może skończyłoby się jak w Budapeszcie, ale tego nie możemy być pewni. Historia po prostu potoczyłaby się inaczej. Ocalono by więcej z polskiej tradycji niepodległościowej. "
  0
  zgłoś
 • @janusia2013-11-07 20:15
  2013-11-07 21:29
  A widzisz, inni sa innego zdania:

  " - A co by było, gdyby Powstania w ogóle w Warszawie nie było?

  W odpowiedzi na takie pytanie pada zawsze jeden argument: powstanie zrobiliby samorzutnie komuniści. Ale Niemcy zlikwidowaliby je w ciągu jednego dnia.

  - A gdyby sami akowcy bez rozkazu zaczęli strzelać do Niemców?

  Niech pan porozmawia z jakimkolwiek zaprzysiężonym, prawdziwym żołnierzem AK. Każdy powie: „Bez rozkazu nigdy. Myśmy byli wojskiem, które wypełnia rozkazy”. "
  0
  zgłoś
 • Juliś
  2013-11-07 21:29
  Plan Pabsta to niemiecki nazistowski plan zburzenia miasta Warszawy i zamienienia go w prowincjonalne miasto, służące Niemcom w charakterze ogromnego węzła komunikacyjnego i ośrodka w którym zamieszkiwała by niemiecka elita (niem. Ortsgruppe), licząca ok. 40 000 ludzi, zarządzająca podbitymi przez III Rzeszę terenami na wschodzie. W nowej Warszawie planowano również zmniejszyć liczbę Polaków do ok. 130 000 osób. Planowanemu nowemu ośrodkowi miejskiemu miano nadać nazwę "Nowe niemieckie miasto Warszawa" (niem. Die Neue deutsche Stadt Warschau). Plan przewidywał dwa etapy, planowe wyburzanie miasta nazywane eufemistycznie "rozbiórką polskiego miasta" (niem. Der Abbau der Polnischen Stadt) oraz "budowę miasta niemieckiego" (niem. Der Aufbau der Deutschen Stadt).
  0
  zgłoś
 • to nam dało PW
  2013-11-07 21:25
  "Było coś w rodzaju niepisanej umowy między stroną sowiecką a niemiecką. Ci ostatni zdawali sobie sprawę, że póki trwa Powstanie, Sowieci nie będą specjalnie ich nękać na tym odcinku frontu. Dawali im czas do uporania się z „polską zarazą”. Bo dla Stalina było to najlepsze rozwiązanie. I Niemcy nie tylko z wątpliwego humanitaryzmu von dem Bacha , ale i z prostej kalkulacji politycznej nie spieszyli się. "
  0
  zgłoś
 • Juliś
  2013-11-07 21:23
  Przykłady zabytkowych obiektów zniszczonych na terenie Polski przez niemieckiego okupanta. Tylko patrzeć jak zaraz jakiś matoł zacznie dowodzić, że w tych miejscowościach zaplute karły reakcji też wywołały powstania i że Niemcy słusznie to wszystko wysadzili w powietrze.

  Bydgoszcz - Kościół jezuitów pw. św. Ignacego Loyoli z 1638 roku, Teatr Miejski z 1895, synagoga z 1882 (nieodbudowane)
  Grudziądz - wieża Klimek z XIV wieku. Wysadzona w 1945 roku (nieodbudowana)
  Knyszyn - Pałac Krasińskich z XIX w. (nieodbudowany)
  Krasne - Pałac Krasińskich z 1860 r. (nieodbudowany)
  Łomża - Kościół Jezuitów św. Stanisława Kostki z lat 1621-1732. Zniszczony w 1944 roku (nieodbudowany)
  Ossolin - zamek, którego pozostałości wysadzono po 1939 r.
  Przasnysz - Kościół św. Ducha z XIV wieku. Zniszczony w 1941 roku (nieodbudowany)
  Sochaczew - Kościół dominikanów pw. św. Wawrzyńca z 1760 roku. Wyburzony w 1941 roku (nieodbudowany)
  Tarnów - kościół ss. Urszulanek z XIX wieku.
  Nowy Wiśnicz - kościół karmelitów pw. Chrystusa Zbawiciela z lat 1622-1630. Wyburzony około 1942 r. (nieodbudowany)
  Zgierz - kościół ewangelicki z 1825 roku. Wyburzony około 1940 r. (nieodbudowany)
  0
  zgłoś
 • @Juliś2013-11-07 21:09
  2013-11-07 21:22
  W dalszym ciągu nie rozumiesz, że to wszystko o czym piszesz było zemstą za powstanie - gdyby nie ono może tego by nie było.

  "iemcy postanowili zrównać Warszawę z ziemią właśnie w reakcji na wybuch Powstania (rozkaz Hitlera z 1 sierpnia 1944 r.). Z Rosjanami hitlerowcy zamierzali walczyć raczej na przedpolach miasta – ściągnęli wszak jednostki pancerne i zmotoryzowane, zatem wojsko do prowadzenia walki manewrowej (o czym wiedziała AK). Jeśliby nawet walki niemiecko-sowieckie przeniosły się do centrum stolicy, jej straty byłyby i tak mniejsze – przecież podczas samego Powstania Warszawskiego zniszczeniu uległo „tylko” ok. 25 proc. lewobrzeżnej części miasta, resztę zburzono metodycznie, po zakończeniu walk. "
  0
  zgłoś
Reklama

Zobacz więcej

Reklama