Muzeum Powstania Warszawskiego na prace konkursowe czeka już od września. - Jesteśmy zdania, że dla artystów, którzy z powodzeniem realizowali krótką formę, długa opowieść fabularna o Powstaniu Warszawskim będzie stanowiła ogromne wyzwanie, ale też stanie się pretekstem do pełniejszego zaprezentowania tematu - ma nadzieję Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Do tej pory Muzeum co roku organizowało konkurs na krótkie opowieści komiksowe związane z Powstaniem z 1944 roku. Po każdej jego edycji wydawało album zawierający najlepsze prace. W tym roku jednak zmieniło nieco nagrodę. Zwycięzca - zamiast kilku stron w albumie - dostanie cały.

Artyści dostają swobodę w ujęciu tematu. Warunek jest jeden: prace powinny być zainspirowane historiami z Powstania Warszawskiego, losami świadków i uczestników Powstania, a także ich próbą odnalezienia się w trudnej, powojennej rzeczywistości. Warunkiem przystąpienia do konkursu jest nadesłanie od 6 do 10 plansz stanowiących fragment dłuższej opowieści, do której należy dołączyć streszczenie całości komiksu.

Prace będą oceniane przez grono jurorskie, w którym zasiadają: Przemek "Trust" Truściński - wieloletni dyrektor artystyczny projektów komiksowych Muzeum, jeden z czołowych polskich rysowników, Jacek Dukaj - licznie nagradzany pisarz fantastyki, jego opowiadania ukazały się w języku angielskim, czeskim, rosyjskim, niemieckim oraz węgierskim, nominowany w 2008 r. do Nagrody Literackiej Nike, Tomasz Bagiński - rysownik, animator, nominowany do Oscara w 2002 roku za swój debiutancki film krótkometrażowy "Katedra", który powstał na podstawie opowiadania Jacka Dukaja, Zbigniew Kasprzak - jeden z najbardziej utytułowanych polskich rysowników komiksowych, mieszka i pracuje w Belgii, Sławomir Zajączkowski - publicysta, scenarzysta komiksowy, znany z albumów o tematyce historycznej i wojennej, Tomasz Kołodziejczak - polski pisarz science fiction i fantasy, publicysta, szef Klubu Świata Komiksu w Wydawnictwie Egmont Polska, dr Katarzyna Utracka - historyk Muzeum Powstania Warszawskiego.

Termin nadsyłania prac upływa 2 grudnia 2013. Szczegóły na temat konkursu znajdują się na stronie www.konkurskomiksowy1944.pl.