Czy w życiu prywatnym byli równie nieobliczalni, jak w polityce? Czy wobec swoich żon byli tak bezwzględni, jak wobec poddanych im narodów? Diane Ducre, opisując losy żon i kochanek największych dyktatorów zdradza prywatne oblicze tych, którzy rządzili światem.

Reklama

Autorka przedstawia lost kobiet 8 tyranów: Benito Mussoliniego, Włodzimierza Lenina, Józefa Stalina, Antonio Salazara, Jean - Bedela Bokassy, Mao Zedonga, Nicolae Ceausescu i Adolfa Hitlera.

Wszyscy megalomani opętani manią rządzenia, traktowali kobiety przedmiotowo i egoistycznie. Wielu z nich ma na sumieniu samobójstwa swoich partnerek, które targnęły się na własne życie z rozpaczy wywołanej brakiem szacunku i miłości. Inne, jak Elena Ceausescu czy kochanka Mussoliniego pozostały u boku swoich mężczyzn do samego końca, waz z nimi ponosząc śmierć z rąk ich przeciwników.

Mussolini nie potrafił dochować wierności i był uzależniony od seksu. Lenin przez wiele lat żył w miłosnym trójkącie. Stalin miał zwyczaj więzić kobiety, które nie odpowiadały na jego zaloty. Bokassa miał obsesję zdrady i praktykował podsłuchiwanie i śledzenie swoich licznych żon. Mao nigdy nie mył zębów i nie miał w zwyczaju zażywać kąpieli. Hitler zaś doprowadzał swoje partnerki do samobójstwa. Te oraz wiele innych tajemnic z życia osobistego autokratów przedstawia książka Diane Ducret.

"Kobiety dyktatorów" to mroczny obraz życia kobiet, które miały to nieszczęście zakochać się w despotach opętanych manią wielkości. Fakty przedstawione przez Ducret są dowodem na to, że władza i prawdziwa miłość bardzo rzadko idą w parze.

Reklama

Książka "Kobiety dyktatorów" ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa Znak

Media

Autor: Anna Sobańda