W Polsce syfilis okazał się prawdziwym przekleństwem dla dynastii jagiellońskiej, przyczyniając się do jej biologicznego upadku. Począwszy od trzeciego pokolenia, niemal wszyscy męscy jej przedstawiciele (o kobietach brak wiarygodnych przekazów) cierpieli na kiłę i z jej powodów rozstawali się z życiem. Trzeba jednak obiektywnie przyznać, że prawie każdy z następców Kazimierza Jagiellończyka czynił wszystko, co tylko było w tej sprawie do zrobienia, aby możliwie najszybciej i najskuteczniej na przymiot zapaść - pisze m.in. Andrzej Zieliński. 

Książka "Skandaliści w koronach" to odpowiedź na długą tradycję naginania historii do własnych potrzeb i jej upiększania. Naszych królów idealizowali nadworni kronikarze tacy jak, Gall Anonim, Wincenty Kadłubek czy Jan Długosz, a w czasach utraty niepodległości, ku pokrzepieniu serc i dusz, przywoływano dawnych władców gloryfikując ich wspaniałe i bohaterskie czyny.

Za zasłoną milczenia kryto zaś wszystko, co zdaniem autorów nie zasługiwało na pamięć, bo nie pasowało do budującej wizji polskich dziejów.

Autor "Skandalistów w koronach" zrywa kilka takich zasłon, by skłonić czytelników do refleksji, a niekiedy do zupełnego przewartościowania poglądów na historię Polski.

Andrzej Zieliński "jest dziennikarzem, historykiem i autorem takich książek jak m.in.: "Tajemnice polskich Templariuszy","Początki Polski. Zagadki i tajemnice", "Przekleństwo tronu Piastów" czy "Władysław Łokietek. Niezłomny czy nikczemny".

Andrzej Zieliński, Skandaliści w koronach, wydawnictwo Prószyński i S-ka