W sądzie obecny jest o. Rydzyk i Lidia Kochanowicz, dyrektor finansowa Lux Veritatis, a Krajową Radę reprezentuje Agnieszka Ogrodowczyk, dyrektor Departamentu Strategii KRRiT.

Reklama

Sąd, po rozpoczęciu rozprawy, ogłosił przerwę do godz. 11, aby strony mogły się zapoznać z dokumentami przekazanymi im w piątek.

Przed sądem zebrało się kilkadziesiąt osób, sympatyków Telewizji Trwam. Trzymają biało-czerwone flagi, rozdają ulotki, mają także symbole religijne i transparenty, m.in.: Żądamy przydziału Telewizji Trwam miejsca na multipleksie cyfrowym; Polska nie jest kolonią oraz po polsku i angielsku: Radio Maryja i Telewizja Trwam: mądrością, sercem i płucami dla Polski, Europy i świata.

Skarga fundacji dotyczy decyzji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji ze stycznia tego roku. Rada odrzuciła wówczas odwołanie Lux Veritatis od decyzji KRRiT z kwietnia 2011 r., rozstrzygającej konkurs na zagospodarowanie miejsc na pierwszym multipleksie (MUX-1). Wśród zwycięzców konkursu nie było fundacji redemptorysty, która ubiegała się o miejsce dla TV Trwam.

Podobną skargę skierowała do sądu spółka Mediasat, nadawca kanału Tele5. Także tę skargę sąd ma rozpatrzyć w piątek.

Sąd może uwzględnić skargę i zwrócić sprawę do KRRiT lub też oddalić ją, a tym samym utrzymać decyzję KRRiT. Decyzja WSA będzie nieprawomocna; przysługuje od niej kasacja do NSA. Sądy administracyjne badają formalną stronę danej decyzji administracyjnej i jej zgodność z przepisami.

Członek KRRiT Sławomir Rogowski mówił w czwartek PAP, że stanowisko Krajowej Rady nie zmieniło się. Nie wiemy, jaka będzie decyzja sądu, jednak jestem przekonany, że utrzyma w mocy decyzję Krajowej Rady - powiedział.

KRRiT tłumaczyła swoją decyzję ws. TV Trwam niepewną sytuacją finansową fundacji. Wskazała, że ze złożonych przez nią dokumentów wynika, iż w minionych latach generowała ona na działalności operacyjnej ujemne wyniki finansowe, które były pokrywane z pozostałych przychodów operacyjnych, głównie darowizn.

Reklama

W ocenie Krajowej Rady na koniec 2010 r. sytuacja finansowa fundacji pozwalała na terminowe wywiązywanie się z bieżących zobowiązań, jednak nie wypracowała ona nadwyżki środków, którymi mogłaby finansować wysokie koszty nadawania drogą naziemną cyfrową.

Decyzję Krajowej Rady Lux Veritatis zaskarżyła do sądu w lutym. Podniosła w niej m.in. to, że KRRiT nierówno potraktowała podmioty, które złożyły wnioski o przyznanie miejsca na MUX-1, w sposób wybiórczy posługując się parametrami i wskaźnikami ekonomicznymi. Dyrektor finansowa fundacji Lidia Kochanowicz przekonywała podczas posiedzeń sejmowych komisji, że sytuacja finansowa fundacji jest lepsza niż firm, którym miejsca na multipleksie przyznano.

KRRiT wielokrotnie podkreślała, że nieprzyznanie Lux Veritatis miejsca na multipleksie nie oznacza, że wraz z wyłączeniem telewizji analogowej w Polsce (w lipcu 2013 r.) TV Trwam przestanie być dostępna dla odbiorców. Fundacja posiada koncesję na rozpowszechnianie programu drogą satelitarną - może on być odbierany za pomocą anten satelitarnych oraz w sieciach telewizji kablowej. W taki sam sposób po wyłączeniu nadawania analogowego rozpowszechniane będą dziesiątki programów, w tym m.in. TVN24, Polsat News, Religia TV czy Superstacja.

Ponadto, fundacja może wziąć udział w konkursie na kolejne miejsca na MUX-1, które przed 27 kwietnia 2014 ma zwolnić TVP. Przed końcem br. KRRiT ma ogłosić na nie konkurs; do 2 lipca br. trwają konsultacje w tej sprawie.