Organizatorzy chcą, by Parlament Europejski i europejska opinia publiczna zainteresowały się sprawą nieprzyznania tej stacji miejsca na cyfrowym multipleksie. Demonstrujący na placu Luksemburskim przed budynkiem europarlamentu skandują: Nie oddamy wam Telewizji Trwam oraz Hańba; niektórzy nałożyli kagańce, by symbolicznie zaprotestować przeciwko - ich zdaniem - ograniczaniu wolności słowa w Polsce. Demonstrację zorganizował PiS.

Reklama

Ponieważ w Polsce wszystkie możliwe instancje zostały już wyczerpane, to może europejska opinia publiczna, Parlament Europejski, który jest szczególnie wyczulony na wolność mediów, będzie w tej sprawie zainteresowany i być może ten nacisk pomoże, by Telewizja Trwam była w Polsce dostępna - powiedział poseł PiS Adam Hofman. Zaznaczył, że na demonstracji spodziewa się kilkuset osób.

Pytany o finansowanie manifestacji, odparł, że są to gesty ludzi dobrej woli, pieniądze, które przeznaczają na ten cel także politycy, parlamentarzyści. Jednocześnie w PE odbywa się wysłuchanie publiczne ws. wolności słowa w Polsce organizowane przez Solidarną Polskę oraz europosła z frakcji konserwatystów i reformatorów PE Mirosława Piotrowskiego. Organizatorzy wysłuchania uważają, że wolność słowa w Polsce jest łamana, czego wyrazem jest nieudzielenie koncesji TV Trwam na cyfrowy multipleks. Europoseł SLD Marek Siwiec, udając się na wysłuchanie w PE, powiedział, że Bruksela nie jest miejscem, gdzie można wywalczyć więcej wolności słowa.

Telewizja Trwam nie jest dyskryminowana, można powiedzieć, że jej menedżerowie dyskryminują polskie prawo, nie poddając się na przykład decyzjom Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, uprawiając kryptoreklamę - mówił. Jego zdaniem przedstawiciele TV Trwam protestują, bo nie zostali potraktowani w sposób szczególny, do jakiego zostali przyzwyczajeni, lecz tak jak pozostali wnioskujący o miejsce na cyfrowym multipleksie.

Reklama

Trudno mówić o pluralizmie mediów, jeśli jedyna stacja katolicka nie jest wpuszczana na multipleks, a znajduje się tam miejsce dla nowo utworzonych, jeszcze niedziałających spółek - przekonywał europoseł Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro. Zdaniem innego europosła SP Jacka Kurskiego, KRRiT użyła marnych pretekstów, żeby nie dać TV Trwam koncesji na multipleks. W wysłuchaniu w PE bierze udział m.in. ojciec Tadeusz Rydzyk.