Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich nominował w czwartek do tytułu Hieny Roku 2012 Kubę Wojewódzkiego i Michała Figurskiego - prezenterów, którzy w niedawno szydzili w radiu z Ukrainek.

Jak poinformowano w przesłanym PAP uzasadnieniu, Zarząd Główny SDP wyraża najgłębsze oburzenie kolejnym wyczynem Kuby Wojewódzkiego i Michała Figurskiego na antenie Radia Eska Rock. Prezenterzy nie po raz pierwszy popisali się bulwersującym językiem i chamskimi sformułowaniami w odniesieniu do osób innej narodowości. Teraz dotknęło to osób narodowości ukraińskiej, powodując konflikt dyplomatyczny, rok temu - Hindusa z pochodzenia.

Reklama

W ocenie Stowarzyszenia tego rodzaju postępowanie nie może być tolerowane przez polską opinię publiczną, a tym bardziej przez środowiska dziennikarskie. Jak wyjaśnił PAP prezes SDP Krzysztof Skowroński, to pierwsza w tym roku nominacja do Hieny Roku; kolejne mają być przyznawane co miesiąc. Spośród nich pod koniec roku wybrana zostanie ta, która otrzyma ten tytuł. W ostatnich dwóch latach SDP nie przyznało Hieny Roku.

Rada Etyki Mediów uznała słowa dziennikarzy za przejaw ksenofobii, rażące chamstwo i typową mowę nienawiści. Podobnie oceniło je polskie MSZ i minister sprawiedliwości. Zaprotestowało też ukraińskie MSZ i zażądało przeprosin. Zarząd Eski Rock zdecydował o zdjęciu programu z anteny. Sprawa zajmuje się też Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. We wtorek jednomyślnie stwierdziła ona, że wypowiedzi Wojewódzkiego i Figurskiego naruszyły zapisy ustawy o radiofonii i telewizji. KRRiT czeka na wyjaśnienia nadawcy; potem może ukarać go karą pieniężną lub nawet cofnąć koncesję.

Poszło o audycję "Poranny WF" w której prezenterzy radia Eska Rock komentowali mecz Ukrainy na Euro 2012:
Wojewódzki: A wiesz co ja wczoraj zrobiłem po tym meczu z Ukrainą?
Figurski: No?
W: Zachowałem się jak prawdziwy Polak...
F: Kopnąłeś psa.W: Nie, wyrzuciłem swoją Ukrainkę.
F: A to dobry pomysł... Mi to jeszcze nie przyszło.. Wiesz co? Ja po złości jej dzisiaj nie zapłacę.
W: Wiesz co, to ja swoją przywrócę, odbiorę jej pieniądze i znowu wyrzucę.
F: Powiem Ci, że gdyby moja była chociaż odrobinę ładniejsza, to jeszcze bym ją zgwałcił.
W: Ee.. ja to nie wiem jak moja wygląda, bo ona ciągle na kolanach.