Według ustawy o radiofonii i telewizji ważne wydarzenia, w tym mecze eliminacji mistrzostw świata i Europy - czyli także piątkowy mecz z Czarnogórą - z udziałem reprezentacji Polski, można pokazać tylko w programie ogólnokrajowym (...) dostępnym w całości bez opłaty, z wyłączeniem opłat abonamentowych.

Reklama

Przepis ten nie ma zastosowania tylko, gdy nadawca kanału płatnego, który chce przeprowadzić transmisję z ważnego wydarzenia wykaże, że żaden nadawca spełniający te wymogi nie wyraził gotowości zawarcia umowy umożliwiającej nadanie transmisji.

Czy fiasko rozmów Sportfive z TVP dotyczących sprzedaży praw do piątkowego meczu Polski spełnia te wymogi? - Wszystko zależy od oceny sytuacji, jaka zaistniała podczas negocjacji. Jeśli okaże się, że przepisy zostały złamane, KRRiT może nałożyć na nadawców kary - powiedział Jan Dworak, przewodniczący KRRiT w rozmowie z „Polska The Times”. KRRiT czeka razie na analizę prawników. Kara może byc wysoka, nawet do 10 poc. przychodu firmy.

Piątkowy mecz ma zostać pokazany w systemie PPV przez platformy cyfrowe Cyfrowy Polsat, Cyfra+ i N. Przedstawiciele operatorów uważają, że transmisja spotkania w PPV jest zgodna z prawem, bo nie będą jego nadawcą, a jedynie dystrybutorem sygnału, dostarczanego przez Sportfive.