Nagrodę przyznało jury w składzie: przewodniczący prof. Jan Żaryn, dr Izabella Galicka, dr Zofia Zielińska, Krzysztof Czabański, prof. Krzysztof Dybciak, Krzysztof Kłopotowski i Bronisław Wildstein.

Jury nagrody im. Jacka Maziarskiego przyznało nagrodę za rok 2011 pani Ewie Stankiewicz za film dokumentalny +Krzyż+ oraz heroiczną walkę o wolność słowa i budzenie narodowej solidarności w oporze przeciwko kłamstwu smoleńskiemu - napisano w uzasadnieniu, które odczytał Krzysztof Czabański.

Reklama

Prócz niej w tym roku nominowani do nagrody im. Jacka Maziarskiego byli: Anita Gargas ("Gazeta Polska"), Cezary Gmyz ("Rzeczpospolita"), Paweł Lisicki (redaktor naczelny "Uważam Rze"), wiceminister kultury Tomasz Merta (zginął w katastrofie smoleńskiej, nominowany pośmiertnie) oraz Tomasz Sakiewicz (redaktor naczelny "Gazety Polskiej").

Stowarzyszenia "Solidarni 2010", którego prezesem jest Stankiewicz, od kwietnia 2011 r. prowadzi protest na Krakowskim Przedmieściu, domagając się m.in. dymisji premiera Donalda Tuska, który - w ich ocenie - dopuścił się zdrady stanu, oddając w ręce Rosji śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej.

Nagroda im. Jacka Maziarskiego, którą zainicjowali żona i przyjaciele zmarłego w maju 2009 r. publicysty, jest przyznawana corocznie od 2010 r. Przyznaje ją Fundacja Jacka Maziarskiego, której celem jest m.in. działanie na rzecz wysokich etyczno-moralnych standardów w twórczości literackiej i publicystycznej.

Poprzednio laureatami nagrody zostali Paweł Zyzak, nagrodzony za książkę "Lech Wałęsa. Idea i historia", oraz bracia Jacek i Michał Karnowscy, wyróżnieni za publicystykę i stworzenie portalu wPolityce.pl.