W tym roku przychody z abonamentu będą na zbliżonym poziomie do wyniku z 2012 roku. Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jan Dworak powiedział w TVP INFO, że udało się zatrzymać negatywny trend spadających wpływów z abonamentu.

Reklama

Zdaniem przewodniczącego KRRiT, przyczyniły się do tego akcja informacyjna o abonamencie w mediach publicznych oraz skuteczniejsze działanie Poczty Polskiej i aparatu kontroli skarbowej w jego ściąganiu.

W ocenie Jana Dworaka, upolitycznienie i komercjalizacja to dwa największe zagrożenia mediów publicznych. Przewodniczący KRRiT pochwalił również ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego za chęć zmian w sposobie pobierania abonamentu i pójścia w stronę rozwiązań niemieckich. To system, w którym nie płaci się za posiadanie odbiornika i odbieranie programu tylko za kwalifikowaną usługę jaką jest dostarczanie programu mediów publicznych - mówił Jan Dworak.

Zgodnie z obliczeniami Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, wpływy z abonamentu za 2012 rok wyniosły 563 miliony złotych. Początkowo Krajowa Rada zakładała, że będzie to kwota rzędu 470 milionów złotych.