Wszystko zaczęczło się od serialu „Nasze matki, nasi ojcowie” („Unsere Mütter, Unsere Väter”). Produkcja ZDF pokazałai żołnierzy Armii Krajowej jako antysemitów, kierujących się nienawiścią i pogardą dla Żydów.

Reklama

To wyobrażenie nie ma nic wspólnego z prawdą historyczną i dlatego musi zostać potępione i odrzucone – napisał m.in. Juliusz Braun.

Po aferze i gromach z Polski, jakie spadły na ZDF, dyrektor generalny telewizji napisał, że intencją producenta w żadnej mierze nie było relatywizowanie faktów historycznych czy odpowiedzialności Niemców.

Dodał też, że stacja wyprodukuje dokument ukazujący okupację Polski przez hitlerowskie Niemcy.

Prezes Braun zaoferował mu pomoc. Do dyspozycji niemieckich producentów będą bogate archiwa TVP, dokumentaliści, wsparcie merytoryczne i techniczne.

– Bardzo liczę na to, że ta audycja ZDF w rzetelny sposób przedstawi sytuację na ziemiach polskich w czasie ostatniej wojny. To właśnie wtedy doszło do bezprecedensowych zbrodni, których ofiarą padło 6 mln obywateli polskich - napisał Braun.

Szefowie TVP i ZDF uzgodnili, że wkrótce dojdzie do spotkania grupy roboczej złożonej z ekspertów obydwu stacji, która opracuje koncepcję wspólnych przedsięwzięć w dziedzinie fabularnej.