W efekcie pojawienia się tekstu Mariusza Szczygła w magazynie "Gazety Wyborczej" "Duży Format", głos zabrał premier Donald Tusk. Zapowiedziano zmiany prawa.

Reklama

Dziennikarz "Gazety Wyborczej", przyjmując tytuł, towarzyszącą mu statuetkę stalówki i czek na 10 tysięcy euro, dziękował ze skromnością. Mówił, że gdyby miały się ziścić przewidywania upadku gazet papierowych i wszechogarniającej digitalizacji, pisałby "na płotach, bo pisać musi".

Tytuł Dziennikarza Roku przyznaje całe środowisko dziennikarskie - zwycięzca konkursu jest wyłaniany w wyniku głosowania profesjonalnych polskich redakcji. W poprzednich latach wyróżniono tą nagrodą między innymi: Jacka Żakowskiego, Monikę Olejnik, Tomasza Lisa (trzykrotnie) i Andrzeja Poczobuta.

Podczas piątkowej gali przyznano nagrody Grand Press w dziewięciu kategoriach. Między innymi w kategorii News uhonorowano Agnieszkę Kublik za teksty "Trzej zamachowcy" i "Trzej zamachowcy od Macierewicza". W kategorii Dziennikarstwo Śledcze nagrodę otrzymali Cezary Bielakowski, Sylwester Latkowski i Michał Majewski z tygodnika "Wprost" za teksty "Nowak - złote dziecko Tuska" i "Minister Nowak ponad prawem".