Jak dowiedział się dziennik.pl dziś po popołudniu szefostwo SNI ma się spotkać w siedzibie stacji przy ul. Wiertniczej w Warszawie z pracownikami stacji. - To kurtuazyjne spotkanie, w którym oficjalnie zaprezentowani zostaną nowi właściciele stacji i ich ogólna wizja rozwoju stacji - mówi nam jeden z menedżerów TVN.

Reklama

Oficjalne wejście Amerykanów najpewniej pociągnie za sobą zmiany personalne, choć oni sami zapewniają, że obecnego prezesa i ekipę stacji bardzo sobie cenią. W ostatnim czasie TVN pożegnała się m.in. z Dariuszem Gąsiorowskim, który odpowiadał za produkcje filmowe i seriale.

Amerykanie weszli też do rady nadzorczej, zajmując miejsce m.in. członków rodzin założycieli koncernu, m.in. Piotra Waltera i Aldony Wejchert oraz Bruna Valsangiacomo, który współtworzył ITI.

W skład nowej rady nadzorczej od 1 lipca wchodzą: Joseph NeCastro, Cynthia L. Gibson, James D. Samples, Krzysztof A. Zakrzewski, Wiesław Rozłucki, Maciej Witucki i Wojciech Kostrzewa.

O sfinalizowaniu transakcji TVN poinformował dziś rano w komunikacie. Amerykanie zapłacą 584 miliony euro za 100 proc. akcji w spółce N-Vision, która bezpośrednio i pośrednio, poprzez Polish Television Holding, posiada 52,7 proc. udziału w kapitale TVN S.A.

Scripps Networks Interactive przejmie również zadłużenie, zarówno na poziomie Polish Television Holding jak i TVN, o wartości nominalnej odpowiednio 300 i 556 milionów euro.

Zamknięcie umowy przez Scripps Networks Interactive jest kluczowym krokiem w kierunku dalszego rozwoju TVN w Polsce i w regionie. Dzięki strategicznemu wsparciu nowego właściciela jesteśmy w idealnej sytuacji, żeby rozszerzyć nasze wyjątkowe portfolio programów, jak również zwiększyć zakres ich wykorzystania na różnorodnych cyfrowych platformach medialnych w kraju i za granicą. Cieszy nas perspektywa osiągania wspólnych korzyści ze współpracy z naszym nowym akcjonariuszem większościowym - powiedział Markus Tellenbach, prezes TVN.

Kenneth W. Lowe, prezes i dyrektor Generalny SNI cytowany w komunikacie dodał, że pozyskanie TVN jest niezwykle ważnym krokiem w realizacji strategii międzynarodowej ekspansji Scrippsa:

- Zajęliśmy wiodącą pozycję na jednym z najważniejszych rynków mediów w Europie Środkowej. TVN jest silną i rentowną spółką, zarządzaną przez świetną kadrę menedżerów pod kierownictwem Markusa Tellenbacha. Wierzymy, że nasze zaangażowanie zapewni dalszy długoterminowy rozwój firmy - powiedział Kenneth W. Lowe.

Zgodnie z polskim prawem teraz SNI będzie musiał w ciągu trzech miesięcy ogłosić obowiązkowe wezwanie na sprzedaż akcji TVN, aby zwiększyć swój udział w spółce do 66 proc. Ale Amerykanie nie zamierzają na tym poprzestawać.

Scripps ogłosił zamiar przeprowadzenia wezwania do sprzedaży wszystkich akcji TVN oraz doprowadzenia do ich wycofania z obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Cena w wezwaniu nie została jeszcze ustalona.

Umowę o sprzedaży większościowego pakietu udziałów w TVN z brytyjską spółką Southbank Media, należącą do amerykańskiej firmy SNI Grupa ITI i Grupa Canal+ zawarły już w marcu. Stosunkowo mało znany medialny koncern z USA złożył najkorzystniejszą ofertę, choć o telewizję zakładaną przed laty przez Mariusza Waltera i Jana Wejcherta starało się kilka innych, większych graczy. Transakcję musiał zaakceptować UOKiK.