Nowy właściciel nie zamierza się zadowolić większościowym pakietem akcji TVN. Zgodnie z polskim prawem w ciągu trzech miesięcy od realizacji nabycia 52,7 proc. udziałów ma on obowiązek ogłoszenia obowiązkowego wezwania, aby zwiększyć swój udział w TVN do 66 proc.

Reklama

Wczoraj amerykański koncern medialny poinformował jednak, że zaoferuje zakup wszystkich akcji TVN, a potem zamierza wycofać spółkę z Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Cena akcji nie została jeszcze ustalona.

- Osiągnięcie 100 proc. własności pozwoli Scripps Networks Interactive w pełni zrealizować strategiczne i finansowe korzyści wynikające z przejęcia TVN - tłumaczy Kenneth W. Loweprzewodniczący rady dyrektorów, prezes zarządu i dyrektor generalny Scripps Networks Interactive w oświadczeniu przesłanym do mediów.

Prezes TVN, Markus Tellenbach dodaje, że decyzja SNI została pozytywnie przyjęta przez zarząd stacji. Z lakonicznej jego wypowiedzi można wywnioskować, że spółka ma plany rozwoju, w tym zagranicznej ekspansji.

Decyzja Scrippsa i TVN zaskoczyła rynek: - SNI nawet w Travel Channel nie ma 100 proc. udziałów, dlatego rynek spodziewał się, że Amerykanie kupią 66 proc. akcji i na tym transakcja na razie zostanie zakończona - mówi nam Łukasz Kosiarski, analityk giełdowy z DM BZ WBK.

Jego zdaniem decyzja Scripps Network Interactive może być podyktowana właśnie dalszymi planami rozwoju i inwestycjami w Europie. - Amerykanie byli zdeterminowani, żeby kupić TVN, dali wyższą cenę niż pozostali chętni, zapewne od początku mieli większy plan. Skupując 100 proc akcji TVN będą mieli wolną rękę w podejmowaniu decyzji i nie będą musieli ich konsultować akcjonariuszami mniejszościowymi - dodaje.

Kosiarski tłumaczy też, że wyjście z giełdy zwolni właścicieli z obowiązku ujawniania pewnych informacji, jak choćby wysokość wpływów reklamowych.

TVN jest notowana na warszawskiej giełdzie od grudnia 2004 r. W marcu Grupa ITI i Grupa Canal+ zawarły umowę sprzedaży większościowego pakietu udziałów w TVN z brytyjską spółką Southbank Media, należącą do amerykańskiej firmy SNI. Southbank Media ma przejąć spółkę N-Vision, która bezpośrednio i pośrednio kontroluje łącznie 52,7 proc udziałów w TVN.