"Moje serce i umysł są w Londynie po kolejnym tchórzliwym ataku. Europa trwa przy UK w walce z terroryzmem" - napisał na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej, po tym, jak w nocy z soboty na niedzielę w okolicach mostu London Bridge doszło do zamachu.

Reklama

Wśród wielu odpowiedzi, jakie pojawiły się pod tym wpisem, była i ta, której autorką jest Belgijka, Kaat Vanseer, na Twitterze występująca jako KaVa. "Nie potrzebujemy twojego serca i umysłu, potrzebujemy planu" - napisała, a jej tweet zauważono w Polsce. W swoim przekazie w tym serwisie społecznościowym wykorzystało go Prawo i Sprawiedliwość.

Nie uszło to uwadze autorki, która poprosiła o pomoc w tłumaczeniu - ta szybko nadeszła. Niektórzy rozmówcy przedstawiali jej również PiS jak partię ksenofobiczną i antygejowską, która na dodatek bardzo nie lubi Donalda Tuska. W czasie toczonej w języku angielskim rozmowy Belgijka stwierdziła, że "na szczęście ma tweety, których nigdy nie użyją". - Nie jestem antygejowska i nie jestem rasistką. Ale wierzę, że potrzebujemy lepszego planu antyterrorystycznego - dodała. Żartowała również, że jeśli jest już w Polsce sławna, mogłaby promować wegetarianizm i miłość do zwierząt.

Skontaktowaliśmy się z Kaat Vanseer, którą poprosiliśmy o komentarz do zamieszania, jakie w Polsce wywołał jej tweet.

- Mój jedyny komentarz jest taki, że mój tweet był tylko moją osobistą opinią i nie odzwierciedla żadnej preferencji politycznej - odpisała nam.

W sobotę wieczorem trzej terroryści wjechali samochodem w ludzi na moście London Bridge w centrum brytyjskiej stolicy, a następnie zaatakowali nożami londyńczyków w pobliżu targu Borough Market. Siedem osób zginęło, a 48 zostało rannych; 18 osób wciąż jest w stanie krytycznym.