PAP bardzo chętnie cytuje ostatnio nową telewizję Fratrii, wpolsce.pl. Z liczby depesz z wypowiedziami polityków w tej stacji można by sądzić, że stacja, która nadaje od dwóch miesięcy, to największy kanał informacyjny w Polsce.

Reklama

PAP niestrudzenie informuje też o publikacjach serwisu wpolityce.pl. Agencja nie poprzestaje na powielaniu tego, co politycy PiS mówią serwisom Fratrii. Depesze PAP podają dalej także publicystykę braci Karnowskich. Np. w środę obszernie omówiono artykuł Michała Karnowskiego o stosunkach polsko-niemieckich, pochodzący z wpolityce.pl. Oprócz cytatów depesze PAP podają też linki do materiałów w mediach Fratrii. Podobną uprzejmość agencja wyświadcza jeszcze tylko serwisowi telewizji publicznej - tvp.info.

Spytaliśmy redaktora naczelnego PAP Radosława Gila o przyczynę tak dużej częstotliwości cytowania serwisów braci Karnowskich. W odpowiedzi kierownictwo agencji przekazało nam swoje stanowisko, w którym stwierdza, że "rzekomo wyjątkowo duża częstotliwość cytowania przez PAP mediów Fratrii nie występuje". W e-mailu do redakcji dziennik.pl czytamy też, że "wybór cytowanych mediów jest w PAP dokonywany zgodnie z zasadami profesjonalizmu oraz kodeksu etycznego agencji, który nakazuje dziennikarzom dbałość o uczciwość i obiektywizm podawanych informacji, sięganie do wszystkich dostępnych źródeł i przedstawianie pełnego obrazu sytuacji zgodnie z rzeczywistością".

Kierownictwo agencji podkreśla ponadto, że linkuje także do innych cytowanych mediów, a umowę z Fratrią PAP ma podpisaną "podobnie jak z niemal wszystkimi liczącymi się mediami w Polsce".

Telewizja wpolsce.pl działa od 19 czerwca. Na razie tylko w internecie, ale Fratria złożyła już w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji wniosek o koncesję na nadawanie w sieciach kablowych i na platformach satelitarnych. - Niedawno Fratria uzupełniła braki formalne, które ten wniosek zawierał – informuje nas Teresa Brykczyńska, rzecznik prasowy KRRiT. Sprawa koncesji ma być rozpatrywana na posiedzeniu KRRiT w ciągu najbliższych tygodni.