Z informacji, jakie TVP przekazała Radzie Mediów Narodowych, wynika, że w sumie partie tworzące rząd były pokazywane w audycjach informacyjnych i publicystycznych w TVP 1, TVP 2, TVP Info oraz w pasmach wspólnych TVP 3 (telewizji regionalnej) przez 53 godziny. Dane dotyczą wystąpień obejmujących obraz i dźwięk oraz wypowiedzi telefonicznych ze zdjęciem lub planszą z nazwiskiem mówiącego. Nie wlicza się do tego czasu m.in. transmisji i relacji w TVP Info - np. z posiedzeń komisji śledczej.

Reklama

Pozostałe partie tworzące rząd nie były tak eksponowane jak PiS - 43 godziny i 45 minut. Solidarna Polska była na antenie przez 6 godzin i 36 minut, a Polska Razem Zjednoczona Prawica – 2 godziny 43 minuty. Wspierające rząd koło poselskie WiS prezentowało się w TVP przez 35 minut.

Z pozostałych ugrupowań najwięcej czasu dostał w telewizji publicznej Kukiz'15 – 4 godziny 32 minuty. O 10 minut mniej miała PO. Reprezentantom Nowoczesnej przypadło 4 godziny i 15 minut. Znacznie rzadziej można było zobaczyć w kanałach TVP polityków z PSL, pokazywanych we wrześniu przez niespełna dwie godziny.

Przypomnijmy, że we wrześniu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaprezentowała analizę czasu poświęcanego na prezentację stanowisk poszczególnych partii w pierwszym półroczu tego roku. Z zestawienia KRRiT wynikało, że TVP opozycji poświęca znacznie więcej czasu niż politykom z PiS. Różnica wynika przede wszystkim z tego, że analiza Krajowej Rady nie obejmowała wystąpień przedstawicieli naczelnych organów państwa, tj. Prezydenta RP, Prezesa Rady Ministrów czy Marszałków Sejmu i Senatu. Nie uwzględniono w niej też stowarzyszeń – w tym Kukuiz’15.

Ponadto - jak nam wyjaśnia rzeczniczka prasowa KRRiT Teresa Brykczyńska - telewizja do swojego zestawienia włączyła więcej audycji, a Krajowa Rada, zgodnie z własnym rozporządzeniem, skupiła się wyłącznie na wystąpieniach "przedstawicieli i organów partii politycznych (...) w bieżących sprawach publicznych".